02.04.2014 11:51


Doplňky na svatbu i na všední den nabízí výstava Jako víla

Autor: Gabrielová Andrea | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Na svatbu, a nejen na ni. Tak by se dal shrnout obsah expozice, jež v sobě ukrývá romantické šperky, doplňky do vlasů, šaty, kabelky a v neposlední řadě přáníčka se sušenými květinami. To vše představuje tematická výstava Jako víla. V Galerii Světlo budou k vidění po celý duben výrobky mladých návrhářů, které si zájemci budou moci v posledním týdnu výstavy koupit. 

Brno – Jarně a optimisticky laděná výstava s názvem Jako víla od včerejška nabízí převážně svatební doplňky a šperky nejen k obdivování, ale i ke koupi. Všechny exponáty jsou totiž jednak určeny pro zkrášlení obyčejných dní a zároveň jsou maličkostmi, bez kterých se žádná svatba neobejde. Velkou část tvoří takzvané vílí šperky značky Eire od Ireny Šmérkové.   

Právě v hlavě tvůrkyně originálních klenotů se zrodil nápad prodejní expozice se svatební tématikou. „Chtěla jsem vytvořit výstavu, kde budou všechny věci v takovém starém stylu, který mám ráda a v němž dělám své výrobky,“ popsala Šmérková, jak projekt vznikl. Když byla myšlenka na světě, byl už jen krůček k jejímu uvedení v život. Sama autorka by podle svých slov však na vytvoření celé výstavy neměla dost prostředků, proto oslovila další návrháře, kteří pracují v podobném stylu jako ona sama.  Foto: Výstava Jako víla přináší šperky, kabelky i různé doplňky. Autor: Andrea Gabrielová

Její výrobky jsou inspirované fantastikou, přírodou a mytologií. Jsou romantické a něžné, díky čemuž si vysloužily označení vílí šperky. „Snažím se, aby mé klenoty něco vyjadřovaly. Aby si v nich lidé našli to své a každý den pro ně byl něčím výjimečný,“ objasnila Šmérková přístup ke své produkci a dodala, že je pro ni něco mezi uměním a řemeslem. Ve tvorbě mladé šperkařky převažuje stříbro a kameny, občas měď a skleněné korálky. Právě stříbrem se snaží odlišit od běžné bižuterie v obchodech. „Používám techniku wire-wrapping, která tkví v omotávání drátu drátem, a tu kombinuji s klasickými šperkařskými technikami,“ vysvětlila s poukázáním na to, že tento pracovní postup je časově velmi náročný. I proto se obrací ke kvalitnějším a trvanlivějším materiálům. „Některé šperky jsou docela pracné, a tak bych chtěla, aby vydržely,“ uvedla Šmérková.

„Na šperky od Eire už jsem narazila na internetu a líbily se mi. Na výstavu bych se chtěla zajít podívat a vidět je na vlastní oči,“ pochvalovala si studentka Adéla Šáchová prodejní výstavu. Na té je možno spatřit kromě vílích šperků i kabelky od Kateřiny Křivohlavé, noční košilky z tvorby Evy Beránkové, prsteny od Anny Reindlové nebo svatební šaty, které vznikly ve spolupráci Barbory Nesnídalové a Ireny Šmérkové.  

Klíčová slova: Svatba, šperky, doplňky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.