20.03.2020 19:00


Domovy pro seniory čelí koronaviru. Rodiny se nevídají a chybí roušky

Autor: Tadeáš Mima | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Opatření vlády proti šíření koronaviru se i dotýkají domovů pro seniory. Jejich obyvatelé jsou odloučeni od svých příbuzných a nemohou ani vycházet ven. Ošetřovatelům přitom často chybí zdravotnické potřeby, hlavně roušky.

V domovech důchodců platí zákaz návštěv i vycházení. Zdroj: Pixabay

Jihomoravský kraj – Kvůli nařízením vlády se uzavřely domovy pro seniory jejich příbuzným. Aktuálně jsou zakázány rodinné návštěvy i vycházky do okolí. Komplikace mají také ošetřovatelé v zařízeních, kterým chybí roušky. 

Situaci řeší i ředitel brněnského domova pro seniory ve Věstonické ulici Rudolf Nytl. „Chráníme si ústa a nos. Platí zákaz návštěv a naši klienti nesmí vycházet ven,“ popisoval hlavní body nařízení Nytl. Stejné pokyny musí dodržovat také další organizace, které se starají o seniory.

V Brně, kde je zřizovatelem domovů pro seniory město, platila opatření ještě předtím, než je vyhlásila vláda. „Zákazu návštěv předcházela zvýšená hygienická pravidla. Problém byl ten, že je neplnila ani část rodinných příslušníků seniorů,“ uvedl Lukáš Nehyba z brněnského odboru sociální péče. Byli to ale jenom jednotlivci. „Nicméně člověka na vrátnici i přesto zarazí, když mu někdo odsekne, že dezinfekce rukou je nanic a že nebude nosit roušku,“ řekl Nehyba. Právě roušek je stále akutní nedostatek. „Scházejí jak zdravotníkům, tak lékárnám. Bohužel je nyní nemáme ani pro vlastní zaměstnance,“ doplnil.

Kromě hygieny je důležitý i počet lidí, který se seniorům věnuje. V tomto ohledu domovy v Brně větším potížím nečelí. „Z našich patnácti set zdravotních sester, pečovatelů, pracovníků v kuchyních a prádelnách je naštěstí většina schopna pracovat. Část z nich se samozřejmě stará doma o děti, ale neohrožuje to chod samotných zařízení,“ poznamenal Nehyba. S vlastními zaměstnanci nyní vystačí i domov Věstonická. „Personál máme v tuto chvíli pouze náš,“ potvrdil Nytl.

Mimo Brno funguje například Senior centrum v Blansku, které spadá pod Jihomoravský kraj. Také tam zvládají základní provoz zařízení vlastními silami, s nákupy jim však pomáhají dva vysokoškoláci. „Nakupují seniorům, kteří nemají blízkou rodinu, nebo jejichž příbuzní bydlí daleko a nemají možnost jim dovézt balíček s věcmi,“ řekl ředitel organizace Jiří Charvát. Senioři tak na papírek napíšou, co potřebují a dobrovolníci jim zboží přivezou.

Podle Charváta je pro klienty zařízení největší problém zákaz návštěv a vycházení. „Někteří senioři si třeba chodili pro noviny, nebo se procházeli kousek po okolí. Aktuální stav je proto poměrně omezuje,“ vysvětlil. Nyní musí být obyvatelé domova uvnitř, případně na zahradě v areálu centra. „Další byli zvyklí na návštěvy rodiny každý den nebo obden. Tito lidé to bohužel psychicky špatně nesou,“ připustil ředitel.

Nehyba také podotkl, že chybějící kontakt seniorů s rodinami znamená problém. „První dny opatření dovolovala aspoň setkání na zahradě, ale s postupem omezení už ani to není možné,“ porovnal situace Nehyba. Daný stav zatím trvá týden a může se ještě prodloužit. „Nechybí zvýšená péče zdravotnického personálu a pečovatelek. Více se pohybujeme po domově, naše sociální pracovnice s těmi lidmi mluví a snaží se je přivést na jiné myšlenky,“ přiblížil Charvát. V brněnských zařízeních se senioři baví různými hrami nebo ergoterapií (rehabilitace s cílem navrátit pacienta do aktivního života, pozn. red.).

Co se týče roušek, blanenské centrum je shání, kde se dá. „Šijeme si je sami, ale pouze v rámci našich možností. Máme i dodavatele, ale jde o množství maximálně desítek kusů,“ přiznal Charvát. Vedení domova proto zveřejnilo výzvu na webu i na Facebooku, že bude vděčné za každou darovanou roušku.

Omezení v domovech pro seniory platí od minulého týdne. První z opatření o zákazu návštěv začalo pro celé Česko platit minulé úterý.

Klíčová slova: senioři, domovy pro seniory, Brno, Blansko, Jihomoravský kraj, roušky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.