21.04.2020 13:05


Doktor na Šumpersku testuje na protilátky proti koronaviru o polovinu levněji než v Praze

Autor: Jessica Niederlová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Stále více lidí má zájem o rychlotest na protilátky proti koronaviru. „Byli nemocní v prosinci, v lednu či v únoru a myslí si, že to byla koronavirová infekce,“ vysvětluje lékař Zdeněk Pospíšil, který rychlotesty provádí ve své ambulanci. Jejich cena je o polovinu nižší než v pražských ambulancích.

Odběr krve z prstu (Foto: Jessica Niederlová)

ŠUMPERSKO – Testování na protilátky proti koronaviru mohou nyní podstoupit i lidé ze Šumperska. Zdeněk Pospíšil se rozhodl tyto testy provádět ve své ambulanci v Postřelmově. Jejich cena se pohybuje kolem 400 korun. Doba odběru i se zjištěním výsledku netrvá déle než patnáct minut. 

Pacienti nepotřebují žádné doporučení jako u běžného testování na koronavirus. Stačí se objednat telefonicky nebo přes e-mail. „Zavolala jsem do ordinace a domluvila se na čase, kdy mám přijít. Sestřička mě objednala hned na další den,“ uvádí Lucie Bílková, která rychlotest podstoupila.

Cena testování je o polovinu nižší než v ordinacích v Praze. „Ekonomický zisk je v naší ambulanci jen přiměřený. Ekonom by možná řekl, že i podhodnocený. Chceme, aby testování bylo především službou lidem. Pro velký zájem pacientů z širokého okolí jsme museli objednat od dvou distributorů za jinou cenu, proto i u nás došlo k mírnému navýšení. Levnější testy měly dodací lhůtu tři týdny, což hraje v této době velkou roli,“ říká Pospíšil. 

Test zachytí 94 procent pozitivních případů. „Akutně nemocný může mít rychlotest ještě negativní, a proto není pro takového pacienta vhodný. Náš test lze za spolehlivý považovat až v době jeden týden až deset dnů po možném kontaktu s koronavirovou infekcí a zůstává pozitivním jeden až dva roky,“ míní Pospíšil. 

Odběr krve se získává z prstu. „Sestra se mě nejdřív zeptala, kdy jsem byla naposledy nemocná. U odběrového pultu mě píchla do prstu a vzala kapku krve. Poslala mě do čekárny a za deset minut se vrátila s výsledkem. Byl negativní. S doktorem jsem v kontaktu vůbec nebyla,“ dodává Bílková. 

Rychlotest provádí například i EUC Laboratoře v Praze. Za identický test u nich však zájemci zaplatí tisíc korun. V nemocnici v Brandýse nad Labem je cena ještě o 250 korun vyšší. Jejich rychlotest však odhalí jak už prodělanou, tak stále probíhající nemoc. Prodej rychlotestu pro domácí použití chystá i Alza.cz. Plánovaná cena je 400 korun.

Rychlotesty na protilátky si lidé zatím musí financovat sami. Pojišťovna hradí pouze testy na aktivní přítomnost viru v těle nemocného člověka.

Klíčová slova: rychlotest, koronavirus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Miroslav Kamler | 22. 04. 2020, 19:15
Není doktor jako doktor. Mudr. Pospíšil je ale doktor s velkým D. Škoda, že jinde spí někde v dobách socialismu a stejnými metodami jako tenkrát. Zajímá se o lidi a drží krok s dobou.
Milena Pospíšilová | 22. 04. 2020, 13:48
Vyjasnění pro Hanu Mosnerovou. Ten doktor je můj syn. Pro medicínu se narodil, i jeho otec byl lékař s těžkým osudem /politický vězeň/. Ten sloužil svým pacientům ve dne v noci, až jsem se zlobila. Takže syn v tom vyrostl. On opravdu slouží lidem, peníze jsou až druhé. Za aplikaci rychlotestu si účtuje pouhých 90Kč. Je oblíbený stejně jako jeho táta , má rád lidi a svoje nelehké povolání.
Hana Mösnerová | 21. 04. 2020, 17:47
Tak teď napíšu můj příběh. V únoru jsem prodělala strašlivou nemoc a pořád si myslím, že to bylo ONO.Leželaj jsem v nemocnici a poprvé v životě si myslela, že fakt na nějakou blbou chřipku, umřu.Že se udusím , což byla děsná představa.Všechny příznaky, později profláknutého, Koronaviru.Dozvěděla jsem se, že si mohu nechat ještě nyní udělat test.Zavolala obvodní paní doktorce a domuvily jsme se na objednání a na ceně.Ta byla 500,-Kč a ptala se mě, jestli souhlasím.Věděla jsem, že se dá test udělat i za 450,-Kč ale asi jak kde.Sestra mě objednala na za týden a i můj muž se přidal, protože také cosi proběhlo v tom únoru.Přišli jsme na odběry a najednou paní doktorka řekla sestře, že se testy zdražily na 600,-Kč pro jednoho.Takže jsme zaplatili 1200,-Kč a testy byly negativní, což s tou cenou nemá nic společného.Prostě co člověk, to charakter.Nepřišlo mi to moc fér, když už jsme byly domluvené a nebo mohla zavolat.Jedná se o Šumperk, takže pár kilometrů od nás pan doktor lidumil dělá testy za 400?Docela velký rozdíl.