29.04.2019 16:16


Dodnes mám strach z blikajících světel a obrazovek, říká pacientka s vyléčenou epilepsií Kateřina

Autor: Heda Greplová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

V devíti letech byla Kateřině diagnostikována epilepsie, onemocnění mozku, které vyvolává abnormální mozkovou aktivitu projevující se epileptickými záchvaty. Dnes Kateřina patří mezi úspěšně vyléčené pacienty. O nemoci často nemluví, svůj příběh se však rozhodla sdělit.

Kateřina na výletě / Foto: Heda Greplová

Brno – Kateřině (Příjmení Kateřiny redakce zná, ale požádala o zachování anonymity - pozn.red.) bylo devět let, když dostala první epileptický záchvat. Jako každou noc si šla lehnout do postele ke své starší sestře Veronice. Ve tři hodiny ji sestra probudila s vystrašeným výrazem ve tváři. „Všichni kolem mě běsnili. Rodiče mě dovezli do nemocnice, i když jsem netušila proč. Až zpětně mi sestra vyprávěla, že jsem ji ráno probudila. Cukala jsem se a z úst mi tekly sliny. Bylo zřejmé, že jsem měla záchvat,“ vypráví Kateřina.

Ve Vsetínské nemocnici jí lékaři diagnostikovali epilepsii. „Ležela jsem na lůžku čtyři dny a pamatuji si, že jsem ani netušila proč. Pak mi doktoři sdělili, co se stalo,“ pokračuje ve vyprávění. Vyděšená nebyla, ale věděla, že si musí začít dávat pozor. Rodiče diagnózu prožívali intenzivněji. „Táta se o mě hodně bál. Chtěl, abych stále měla nějaký dozor, hlavně při sportovních aktivitách,“ vysvětluje Kateřina.

Kvůli kvalitnější péči ji rodiče vozili do Dětské nemocnice v Brně. „Čtrnáct dnů mě doktoři monitorovali i během spánku a nálezy potvrdili. Pak mi nasadili antiepileptika,“ vzpomíná na nemocnici. Antiepileptika jsou pro mnoho pacientů záchranou, ale neobejdou se bez nežádoucích účinků. „Vedlejší účinky prášků jsem poznala až po tom, co mi je lékaři vysadili. Uvědomila jsem si, že jsem občas byla dost mimo, letargická, unavená a nepozorná,“ potvrzuje Kateřina.

První dva roky brala prášky pravidelně ráno a večer. „Když mi bylo třináct, začala jsem na to kašlat. Brala jsem je spíše jako lentilky. No a pak přišel druhý záchvat,“ říká Kateřina. Když usínala, uvědomila si, že nemůže ovládat obličej. Do nemocnice však s rodiči nejela. Po zbytek noci se bála usnout a ráno byla hodně unavená. „Druhý den jsem u babičky chytla další záchvat. Musela jsem tedy zase strávit čtrnáct dní v brněnské nemocnici,“ vybavuje si komplikace spojené s nemocí.

Prášky potlačující epileptické syndromy dostala Kateřina na další tři roky. To už věděla, že je musí brát poctivě. V pubertě ji občas vadilo, že se musí vyhýbat alkoholu a diskotékám, ale kvůli strachu ze záchvatu byla zodpovědná. „Když jsem začala prášky opět vysazovat, byla jsem z toho hodně ve stresu. Dodnes mám strach z blikajících světel a obrazovek,“ líčí své obavy.

Kateřině je nyní 22 let a je naprosto zdravá. Je si vědoma, že si musí vybrat povolání bez nočních směn a měla by dodržovat zdravý životní styl. Její život je však naprosto bez překážek. „Já jsem z epilepsie naštěstí vyrostla a teď už ani nemusím užívat žádné léky. Cítím se dobře,“ svěřuje se se svými pocity. V současnosti trpí epilepsií asi padesát milionů lidí na světě. V České republice to je až sto tisíc lidí. Epilepsie tak patří mezi nejčastější onemocnění mozku.

Klíčová slova: Epilepsie, antiepileptika, onemocnění

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.