13.03.2018 20:22


Do světa Fimfára se mohou návštěvníci ponořit v Letohrádku Mitrovských

Autor: Zuzana Cyroňová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Milovníci loutek a pohádek od Jana Wericha mohou zavzpomínat na své dětství na výstavě Fimfárum v Letohrádku Mitrovských. V expozici najdou loutky a rekvizity z filmu Fimfárum Jana Wericha aneb Do třetice všeho dobrého. Na výstavě, která je otevřená až do konce dubna, jsou připraveny i aktivity a úkoly pro děti. Lidé, kteří film neviděli, si nemusejí zoufat, uvidí ho přímo na místě.

Scéna z pohádky Rozum a Štěstí. Foto:Zuzana Cyroňová.

Brno – Na výstavu Fimfárum mohou návštěvníci zavítat do Letohrádku Mitrovských do konce dubna. Kurátoři expozici zaměřili na poslední díl z trilogie filmů inspirovaných pohádkami Jana Wericha. Loutkové filmy doprovází původní Werichův hlas, který lidé uslyší i na výstavě. Na návštěvníky výstavy čekají loutky naaranžované do scén z konkrétních pohádek, ilustrace a technické scénáře. „Jsou to jednotlivá okénka, kam si autoři napíšou, jak bude záběr přesně probíhat. Stopáž každé scény se musí vypočítat a rozfázovat, aby nedocházelo ke skokovým pohybům a nekazilo to dojem z celého filmu,“ uvedla průvodkyně Markéta Hájková.

Děti plní úkoly spojené s výstavou a naučí se i něco o loutkových filmech. Zjistí třeba, že loutky v sobě mají otvory, aby nebyly těžké a animátorům se s nimi lépe pracovalo. V zimním kině U Lakomé Barky se pak návštěvníci ohřejí čajem a zhlédnou samotný film. „Užívala jsem si, jak loutky z výstavy ožily na plátně,“ řekla návštěvnice Vanesa Bašová. V místnosti s projekcí si lidé také mohou přečíst několik informací o Janu Werichovi a jeho spolupráci s Jiřím Voskovcem a Jaroslavem Ježkem. Nechybí ani původní plakáty, fotografie a předměty spojené s další Werichovou tvorbou.

Celá výstava vznikla ve spolupráci se společností MAUR film, která se věnuje animované tvorbě a byla hlavním producentem posledních dvou dílů Fimfára. „Exponáty jsme od produkce z Nymburku vyzvedli a zapůjčili si je na výstavu. Nejsou nikde stabilně vystaveny, jsou uloženy pouze tam,“ řekl vedoucí Letohrádku Petr Lukas. Na výstavu se mohou návštěvníci vydat každý den kromě pondělí, od desíti do čtyř hodin odpoledne. Najdou tam třeba loutky z pohádek Rozum a Štěstí nebo O kloboučku s pérkem sojčím.

Klíčová slova: výstava, Fimfárum, Werich, Letohrádek Mitrovských, loutky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.