13.05.2020 09:31


Do šapitó v rouškách. Uvězněný cirkus plánuje první představení

Autor: Anna Nováková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Více než dva měsíce musela v Holešově kvůli vládním nařízením zůstat cirkusová rodina i se všemi zvířaty. O nucené přestávce opravovali zázemí a ve zvěřinci se narodila dvě velbloudí mláďata. Pro návštěvníky cirkus pořádal komentované prohlídky, ve čtvrtek plánují členové odehrát první představení.

Cirkus Šimek je v Holešově už přes dva měsíce uvězněn. Foto: Anna Nováková

Holešov – Cirkusová rodina Šimkových musela kvůli nařízení vlády před dvěma měsíci zůstat i se všemi zvířaty v Holešově. První představení cirkusu Šimek se mělo ve městě konat dvanáctého března. Nařízení o omezení pohybu a vyhlášení nouzového stavu členy však zaskočilo v momentě, kdy bylo již vše přichystáno. „Museli jsme představení zrušit. Vracet se se všemi kamiony a poté znova vyrážet by bylo obrovsky nákladné. Většina týmu ale odjela domů. Zůstali jsme tady jenom s ošetřovateli, abychom se mohli postarat o zvířata,“ uvedl šéf cirkusu Emil Šimek.

I přes komplikované podmínky se ale život ve zvěřinci nezastavil. „V době naší neplánované přestávky se nám narodila dvě mláďata dvouhrbých velbloudů,“ řekla spolumajitelka cirkusu Anna Šimková.

Pod dohledem veterinární správy mají zvířata v provizorním zázemí vnitřní ustájení i zvětšené venkovní výběhy. „Kontrolu jsem provedla v cirkuse hned několikrát. Jsme ve spojení a o zvířata je dobře postaráno,“ sdělila pro zpravodajský server iDNES.cz inspektorka Státní veterinární správy Eva Kocourková.

Cirkusu pomáhají i dobrovolníci. „Základní krmení pro zvířata je nákladné, ale zvládneme si ho obstarat sami. Samozřejmě se nebráníme tomu, když chce někdo na krmení přispět či přilepšit zvířatům tvrdým pečivem, jablky nebo senem. Na oplátku jsme zájemcům o víkendu uspořádali zdarma komentované prohlídky zvěřince,“ vysvětlil Šimek.

V Holešově plánuje cirkus zůstat do neděle. „Ve čtvrtek máme první ze čtyř představení. Doufáme, že tentokrát se už nic nestane a budeme moc zamířit dál do Zlína a na Slovensko. V šapitó bude omezený počet míst a všichni uvnitř budou muset dodržet přísná hygienická opatření,“ zdůraznila Šimková.

Holešov s jejich pobytem problém nemá. Plac vedle koupaliště, kde má cirkus své zázemí, se využívá právě pro cirkusy, kolotoče nebo jako parkoviště při velkých akcích. „Město odpustilo cirkusu nájemné za pozemek. Místo v této době nepotřebujeme, tak jsme chtěli vyjít vstříc,“ uzavřel starosta Holešova Rudolf Seifert.

Vláda zrušila zákaz volného pohybu osob třiadvacátého dubna. Od jedenáctého května jsou povolené akce do sta osob. Nouzový stav zůstává platný do sedmnáctého května. 

Klíčová slova: cirkus, omezení, mláďata

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.