06.11.2016 18:46


Do Rumunska s Brno Connected

Autor: Aneta Krikelová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Víte jak se říká, že nejspontánnější výlety patří mezi ty nejlepší? Tak to potvrzuji a dodávám, že čím dál, tím lépe. Jeden den jsem se dozvěděla o projektu Mediagraphy+ v Rumunsku a druhý den jsem již seděla v autobuse. 

Poznávám městečko Iasi

Bylo to opravdu narychlo, jelikož se na poslední chvíli uvolnily tři místa. Ale byla to pro mě příležitost, která se už nemusí opakovat. Tak jsem se rozhodla jet do Rumunska, aniž bych pořádně věděla s kým nebo kam. Tuto možnost jsem dostala díky neziskové organizace Brno Connected, která pořádá zahraniční výjezdy a programy zaměřené na určité téma či na rozvoj osobnosti. 

Dopoledne jsem sháněla spolucestující a vymýšlela způsob, jak se tam dostat. Druhou část dne jsem strávila vybavováním všech věcí, na které si obvykle nechávám nějaký týden, když někam jedu. Během příprav mi hodně pomáhala Marija Wazi, viceprezidentka Brno Connected, na kterou jsem se mohla obrátit s jakýmkoliv dotazem. A že jich bylo! Tým jsem vytvořila a večer jsem já, Zdeno Konečný a Tom Valnoha seděli v autobuse směr Bukurešť a odtud do Iasi, které je u hranic s Moldávií.

Čvtré největší město Rumunska, Iasi, obývá přibližně 280 tisíc lidí a je významným kulturním, unverzitním i obchodním centrem. Podle mě je Iasi městem kontrastů. Na jedné straně je obrovské až monstrózní obchodní centrum, vedle něj novogotický Palác kultury, který působí až pohádkově. Na druhé straně města jsou rozpadlé panelové domy. Při přechodu mezi těmito částmi má člověk pocit, jako by se vracel v čase o několik let zpátky.

Do Iasi jsme dorazili v ranních hodinách, předtím jsme strávili několik hodin v Bukurešti, hlavním městě Rumunska. Znáte autobusy, které u nás přejíždějí mezi dědinami? Tak takovým jsme jeli přes několik států až k hranicím Rumunska s Moldávií. Ale abych nekřivdila, připojení k internetu zde bylo. Když si člověk stoupnul a máchal rukou dostatečnou chvíli u stropu. A jen tak mimochodem, cesta trvala skoro třicet hodin.

Palác kultury. Iasi

Během prvního dne jsme se seznámili s ostatními účastníky, kteří dorazili dříve. Náplní osmidenního kurzu byla práce s médii. Zaměřili jsme se na tvorbu videa, fotografií i sociální sítě. Během kurzu jsem se naučila jak si vybudovat vlastní osobní značku, jak se prezentovat na trhu práce a díky tomu, že účastníci byli z různých zemí, jsem si i zlepšila angličtinu. Kurz probíhal pod vedením lektorů přímo z Iasi, George a Angely. Vzhledem k tomu, že všichni účastní se zajímali o média, nakonec se stal lektorem každý. Měli jsme možnost prezentovat svoje zkušenosti i dovednosti a naučit je ostatní.

Odjet do Rumunska, i když to bylo velmi narychlo, bylo jedno z mých nejlepších rozhodnutí. Poznala jsem nové přátele, získala nové zkušenosti i rozhled. Co mě zaskočilo, bylo to, že jsem měla problém sehnat dva lidi, kteří by jeli se mnou. Možnost odjet do zahraničí, něco se naučit, poznat nové věci, mít zajištěné ubytování a stravu, a to vše jen za malý účastnický poplatek? Přes tohle vše tato nabídka moc lidí nezaujala. A pak jen poslouchám, jak si ostatní stěžují, že by chtěli vycestovat, ale je to moc drahé/náročné/nemají s kým.

Klíčová slova: Brno Connected, Rumunsko, seminář

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.