24.03.2015 23:25


Do práce v zásahové jednotce musíte být blázni

Autor: Krajčírovičová Barbora | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Útvar rychlého nasazení, nazývaný ve zkratce URNA, je policejním útvarem, působící na území celé České republiky. Tento specifický policejní útvar je určený zejména na boj proti teroristům, zasahuje však i proti únoscům a drogovým dealerům.

Brno – Pod svou přezdívkou (skutečné jméno neuvedeno na přání respondenta) absolvoval velké množství výcviků a akcí, sedm let totiž působil jako člen jednotky Útvaru rychlého nasazení. V současnosti už v útvaru nepůsobí. Ve formě se ale udržuje na soukromých výcvicích jeho bývalé jednotky.

Jak moc se výcviky podobají skutečným akcím?

Řekl bych, že tak na šedesát procent. Zbytek je adrenalin, který při výcviku není jako v reálné akci, kdy nemůžete dopředu očekávat chovaní pachatele a musíte pohotově reagovat. Výcviky jsou však simulované tak, aby byly co nejvíc podobné skutečné akci. V zásahu musíte ve většině případů změnit taktiku, hlavně když s vámi pachatel počítá, při výcviku to nebývá nutné.

Co může jednotku nečekaně překvapit během zásahu?

Když nebereme v potaz pachatele, tak nejhorší případ z technického hlediska je, když vejdete do budovy, která je stavěná úplně jinak, než jste měli na mapách. Plány, které jste získali, můžou byt zastaralé a budova roky předělaná. Pak se můžete na nějakém místě zaseknout a ztrácíte tím čas. Bývalý člen URNY ve vybavení SOG (special operations group) a s airsoftovou zbraní na soukromé výcviky. Foto: Barbora Krajčírovičová

Jak probíhá výcvik na akce?

Každý výcvik začíná kontrolou zbraní, je to kvůli bezpečí, protože se chodí ve vláčku a mohlo by dojít k postřelení osoby před vámi. Následně se vytvoří briefingová místnost, kde se probírá taktika zásahu, každý krok musí být pečlivě naplánovaný. Členové jednotky se oslovují jedině přezdívkami nebo čísly. Velitel má vždy jedničku a do objektu vchází jako třetí v pořadí. Čtvrtý v pořadí vyráží dveře, je to takzvaný dveřník. Při výcviku se pak cvičí střelba na balonky či terče. Cvičí se i s pachatelem (členem jednotky), kdy se často nestřílí a když ano, tak se nepoužívají normální náboje.

Na jakých místech se konají výcviky?

Je potřebné rozdělit výcviky podle skupin práce. Máme tři druhy – šedá práce, zelená práce a černá práce. Černá práce se orientuje na městkou zástavbu, takže jsou to především budovy, ale i vlaky nebo auta. Zelená práce se uskutečňuje v lese, tu cvičí policejní jednotky minimálně a šedá práce je ochrana VIP osob. Černá práce je nejčastějším druhem pracovní náplně jednotky rychlého nasazení.

Co může být pro nové členy jednotky nejnáročnější část jejich výcviku?

Náročná je především psychická únava a stres, když je potřeba se rozhodovat ve zlomku sekundy. Na to je nutné si rychle zvyknout. Fyzicky je náročná výstroj. Na její nošení se dá navyknout, v každém případě je k tomu potřeba trénink. Výstroj něco váží a zprvu se v ní cítíte neobratně. Taktéž v letních měsících v ní může být k nevydržení. Fyzické vyčerpání je taktéž potřebné rychle překonat.

Jak se uskutečňuje příprava na zásah?

Když se policisté chystají na zásah v určité budově, na betonovém place si vymodelují pomocí pásek danou budovu, kterou se chystají obklíčit a cvičí si pohyb v ní. Zároveň probíhá i odhad místa před zásahem, sledování budovy a jejího okolí.

Dochází ke zraněním i během výcviku? 

Může dojít i ke zraněním, protože se cvičí s ostrými zbraněmi. Stává se to, může to být způsobené závadou zbraně nebo neopatrností operátora. Samozřejmě, ke zraněním může dojít i  při slaňování či jiných činnostech, je to součástí výcviku a ten nese jistá rizika.

Jaký je nejčastější důvod odchodu ze zásahových jednotek?

Je jasné, že práce v jednotce je fyzicky náročná, po letech vám mohou začít zdravotní problémy, mohou vám například odejít klouby. Jeden z důvodů může být i rodina, například narození dítěte. Také může na člověka dolehnout psychická únava a vyhoření. Ve všeobecnosti ale platí, že lidé, kteří dělají tuhle práci, jsou do ní blázni.

Klíčová slova: policejní jednotka, urna

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.