13.05.2020 11:57


Do práce na kole navzdory koroně: Koná se jubilejní ročník celostátní výzvy

Autor: Světlana Nedvědová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Vyjížďky do zaměstnání, přírody či na nákupy, avšak bez aut a veřejné dopravy. Iniciátoři události Do práce na kole vyzývají Česko k ekologičtějším způsobům dopravy. Přes původní nejistotu jim krize nezabránila odstartovat další ročník udržitelné soutěže, a to s pozměněnými pravidly.

Hlavním smyslem je udržitelnost. (Foto: Světlana Nedvědová)

Česká republika – Akce s názvem Do práce na kole se již podesáté zaměřuje na podporu udržitelné dopravy. Do celorepublikové soutěže se zaregistrovalo téměř šestnáct tisíc účastníků, kteří budou celý květen cestovat do práce bezmotorovým způsobem. Soutěžit mohou ale také lidé pracující z domova. Nová úprava pravidel povoluje kromě cest do zaměstnání také pravidelný pohyb doma, například ve formě lekce pilates či jógy. 

„Když začala karanténa a firmy omezovaly nebo zavíraly provoz, přemýšleli jsme o zrušení nebo přesunutí celé akce. Nakonec jsme se ale rozhodli upravit pravidla tak, aby se mohli účastnit úplně všichni zájemci, bez ohledu na to, jestli cestují zrovna do práce,“ vysvětluje koordinátor výzvy Jan Haruda. Změna v pravidlech umožňuje účast i lidem, kteří kvůli koronavirové situaci přestali dojíždět do zaměstnaní. Místo cest do práce si tak mohou zapisovat vyjížďky na nákup, do přírody či cvičit doma.

Do soutěže se mohly v pětačtyřiceti městech během prodloužené registrace přihlásit jak firmy, tak jednotlivci. „Některé firmy, které v předchozích letech výrazně podporovaly své zaměstnance v této výzvě, sice kvůli omezení provozu odpadly. Většina jich ale zůstala, případně se jejich zaměstnanci rozhodli přihlásit na vlastní pěst,“ konstatuje mluvčí pořadatelského spolku Anna Kociánová. Na vítěze čekají různé ceny, mezi nimiž je například voucher na zájezd nebo předplatné magazínu Reportér. Seznam všech výher si mohou soutěžící prohlédnout na stránkách www.dopracenakole.cz.

Soutěžních skupin je celkem pět. V kategorii Výkonnost pro dobrou věc mají účastníci možnost podpořit svými kilometry jeden ze tří charitativních projektů. Hlavní kategorií je však Pravidelnost týmů, v níž se účastníci snaží o bezmotorový pohyb každý pracovní den. Aby mohli být zařazeni do slosování, musí tímto způsobem absolvovat alespoň 66 procent cest. „O této výzvě jsem bohužel předtím neslyšel, jinak bych se jí rád zúčastnil. Když je pěkné počasí, jezdím do práce na kole každý den,“ říká Ostravan Ivo Starosundecký. 

Výzva Do práce na kole se poprvé konala v roce 2011. Byla vázaná na Prahu a zapojilo se do ní tisíc účastníků. Smyslem akce je propagace udržitelné dopravy. Emise oxidu uhličitého z dopravy se v České republice každoročně zvyšují. Od roku 2000 se navýšily o více než padesát procent. Oxid uhličitý se řadí spolu s metanem a oxidem dusným ke skleníkovým plynům, které způsobují postupné a dlouhodobé oteplování planety.

Klíčová slova: udržitelnost, doprava, kolo, soutěž

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.