24.11.2019 19:15


Do neznáma. Miliardové Ledové království odstartovalo druhou kapitolu

Autor: Filip Bednář | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Tuzemská kina promítají od čtvrtka pokračování jednoho z komerčně nejúspěšnějších animovaných filmů. Ledové království II se drží zajetých standardů a přináší podobný divácký zážitek jako předchozí díl.

Z filmu Ledové království II. Foto: Falcon

Ve druhé části série se hrdinové Elsa, Anna, Kristoff, Sven a sněhulák Olaf vydávají na cestu za tajemnou silou, která ohrožuje království Arendelle. Film oproti předchozímu dílu tematicky potemněl. Objevuje se více odkazů na minulost postav, existenciální témata, řeší se smrt a mytologie. I přes zmíněné aspekty ale snímek nevybočuje ze standardních a předvídatelných dějových šablon. Je tak škoda, že tvůrci neměli odvahu se naplno vydat vlastní temnou cestou. Film dále postrádá jednoznačnou zápornou postavu, což ale nelze považovat za negativum, protože postavy často bojují se svými vlastními strachy a rozhodnutími. Motivace jednotlivých hrdinů nicméně většinou nedávají logický smysl a jsou jen dílem scénáristického rozhodnutí.

Snímek je prokládán řadou zpívaných skladeb, na které ale divák po zhlédnutí pravděpodobně brzy zapomene. Jednou z výraznějších písní je devadesátkově laděná Lost in the Woods, která se ale značně odlišuje od temného ladění filmu a skoro do něj nezapadá. Největší komerční úspěch zřejmě zaznamená Into the Unknown (Do neznáma), která patří k vrcholům filmu. Pokud by američtí akademici nominovali tuto skladbu na Oscara za nejlepší píseň, píseň by navázala na úspěch hitu Let It Go z prvního dílu, který Oscara v roce 2014 získal. Instrumentální část soundtracku od Christophe Becka je pak povedená, přiměřeně podtrhuje atmosféru filmu a až na pár okamžiků stojí hlavně v pozadí.

Technicky je film jak po obrazové, tak zejména po zvukové stránce na vysoké úrovni. Oproti většině současných animovaných snímků má druhé Ledové království záměrně desaturovanou barevnou paletu, která podporuje temné vyznění snímku. Tvůrci i díky ní ukazují působivé a originální vizuální sekvence. Zvuk je bohatý, hutný a dobře využívá potenciálu zimního prostředí, ve kterém se film odehrává. Audiovizuálně nejatraktivnější momenty pak přicházejí s klipovou sekvencí k písni Into the Unknown a závěrečně akční scéně.

Stejně jako u prvního dílu přetrvává po zhlédnutí pocit určité sterility. Dětští diváci budou pravděpodobně nadšení, ale nelze se ubránit dojmu, že celou dobu divák sleduje takřka dokonale připravený korporátní produkt, kterému ale chybí duše. Tento dojem pak potvrzuje i dějová přítomnost řady stvoření, která nemají pro vývoj příběhu význam, ale jsou snadno transformovatelná do podoby hraček. Není tak náhodou, že byl film byl nasazen do kin krátce před Vánoci jakožto gigantická reklama na produkty navázané na značku.

Film je promítán ve 2D, 3D, v českém dabingu i s titulky. Trailer k filmu ke zhlédnutí zde.

Klíčová slova: Ledové království, Frozen, Elsa, kino, film, Disney

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.