02.03.2019 12:31


Do Moravského Krumlova se zřejmě vrátí Slovanská epopej

Autor: Martin Foral | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Návrat Slovanské epopeje do Moravského Krumlova je stále reálnější. Praha slavná Muchova plátna zapůjčí, pokud Krumlovští seženou třicet milionů na rekonstrukci výstavních zámeckých sálů. Očekává se, že náklady na opravu si mezi sebou rozdělí město, Ministerstvo kultury a Jihomoravský kraj, který ve čtvrtek vyjádřil svoji podporu.

Zámek Moravský Krumlov. Foto: Martin Foral

Moravský Krumlov – Více než osm roků uběhlo od chvíle, kdy pracovníci pražské galerie odvezli poslední plátna Slovanské epopeje z krumlovského zámku. Po letech sporů teď vše směřuje k tomu, že by se Muchovo dílo mělo na jižní Moravu na nějaký čas opět vrátit. Praha souhlasí se zapůjčením epopeje, pokud Krumlov v zámku zajistí odpovídající podmínky pro její vystavování.

„Praha požaduje ve výstavních prostorech celoročně teplotu 18 až 20 stupňů Celsia a vlhkost 50 až 55 procent. Při rozměrech sálů to nebude nic jednoduchého. Dříve to v zámku bylo nastavené tak, že teplota pomalu stoupala a klesala a plátna byla v perfektním stavu,“ popisuje Marie Makovičková, bývalá vedoucí Galerie Slovanské epopeje.

„Třicet milionů seženeme," ujišťuje starosta

Zastupitelé Moravského Krumlova v polovině minulého měsíce rozhodli, že město na rekonstrukci uvolní deset miliónů korun. Starosta Tomáš Třetina (TOP 09) počítá s tím, že zbylých dvacet miliónu zaplatí kraj a Ministerstvo kultury. Jihomoravští zastupitelé na svém čtvrtečním zasedání schválili záměr finanční podpory městu, pokud jim Moravský Krumlov předloží platnou dohodu s Prahou o zapůjčení uměleckého díla.

Město bez epopeje strádá

Společně se Slovanskou epopejí ztratil v roce 2011 Moravský Krumlov i velké množství turistů. Jen v roce 2010 zavítalo na zámek téměř 60 tisíc lidí, dnes se návštěvnost pohybuje v řádech dvou až tří tisíců. „Pamatuji si, jak tu kdysi přijížděly autobusy plné lidí. Dnes by se tu neměli kde pořádně ubytovat, ani najíst,“ říká Zdena Venclová, majitelka jedno z obchodů na náměstí.  

I když většina obyvatel možný návrat epopeje vítá, najdou se i tací, kteří mají na problém opačný názor. „Epopej k nám do města sice táhla lidi, ale podle mě by se sem vracet neměla. Mucha ji odkázal Praze, s Krumlovem nemá vůbec nic společného. Mělo by se to respektovat,“ myslí si místní obyvatelka Kristýna Sklenářová.

Klíčová slova: Slovanská epopej, Moravský Krumlov

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.