27.03.2018 16:04


Do kavárny za dobrým skutkem. Hosty obsluhují lidé s hendikepem

Autor: Jana Hostičková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Tréninková pracovní místa se v Brně postupně rozrůstají. Lidé, jejichž životní situace není ideální nebo mají hendikep, si práci na zkoušku mohou vyzkoušet ve třech brněnských kavárnách a jedné prodejně s módou regionálních návrhářů. Organizace nabízející tyto služby pomáhají lidem dostat se do běžného života.

Café Práh, foto: Jana Hostičková

Brno – Na trase tramvajové linky číslo 12 se nachází tři kavárny a obchod, kde obsluhují lidé s postižením nebo jsou v nepříznivé sociální situaci. Nácvik práce a zaměstnání je novým druhem pomoci lidem, kteří jsou sociálně vyloučení. V Brně můžou lidé jejich činnost podpořit v kavárně Anděl, Café Práh nebo kulturním centru Bajkazyl. Milovníci zajímavé módy mohou navštívit obchod Restart.

Tréninková pracovní místa jsou novým trendem a ani brněnský magistrát nemá o přesném počtu takových zařízení přehled. „Projekt tréninkových pracovních míst je v počátcích, a proto výstupy z něj nemůžeme poskytnout,“ uvedla poradkyně v zaměstnanosti z brněnského magistrátu Kateřina Pažoutová. V Brně existuje několik organizací, které služby zaměstnávání na zkoušku poskytují přímo nebo jsou jejími prostředníky.

„Máme dvě tréninková pracovní místa na čtyři měsíce. Zaměstnanci se naučí starat o obchod a obsluhovat zákazníky. Po této době se jim snažíme najít navazující zaměstnání,“ řekla vedoucí obchodu Restart Pavla Bednáriková. Do Restartu na Veveří přichází lidé, kteří nemají žádnou pracovní zkušenost nebo pracovali jako nekvalifikování pracovníci. V obchodě pracují zejména mladí lidé do šestadvaceti let, kteří žijí hlavně v okolí brněnského Cejlu. „Našim zaměstnancům se snažíme zprostředkovat zajímavou práci, která je spojena s prodejem lokálních módních značek. Pomáháme tak našim tréninkovým zaměstnancům i místním návrhářům,“ dodala Bednáriková.

Jiný typ zaměstnání nabízí Café Práh ve Vaňkovce, která zaměstnává lidi s duševním onemocněním. „Zaměstnáváme asi čtyřicet zaměstnanců, kteří dělají číšníky, prodavače v obchůdku nebo pomocný personál,“ vysvětlil organizátor akcí v Café Práh Michal Šimíček. V Café Práh chtějí v dubnu svoji činnost představit prostřednictvím Měsíce bláznovství. Snaží se téma duševních nemocí dostat i mezi širokou veřejnost. Kavárna spadá pod jihomoravskou organizaci Práh. ,,Je důležité podporovat, aby se lidé s duševním onemocněním snažili pracovat. Aktuálně máme asi devadesátku chráněných pracovních míst. Za minulý rok se nám do běžné práce podařilo dostat sedmdesát lidí. U našich zaměstnanců se také snažíme zjistit, jaké mají schopnosti. S majiteli firem potom vyjednáváme nové pracovní místo, které by našim zaměstnancům sedělo na míru,“ popsala ředitelka organizace Práh Blanka Veškrnová.

Kulturní centrum Bajkazyl nabízí kromě kavárny i kulturní akce nebo opravnu kol. „Chtěli jsme, aby se naši zaměstnanci naučili o sebe samostatně postarat a fungovat v pracovním týmu," uvedla jednatelka Bajkazylu Alena Přikrylová. Všichni zaměstnanci nejsou klienty tréninkových pozic, ale ti nejšikovnější se mohou vypracovat například na barmany. „Podařilo se nám vytvořit mladistvý projekt, který snad zaujme nejen mladé, kteří potřebují pomoc, ale i mladé lidi žijící v Brně,“ řekla Přikrylová. V Bajkazylu jsou pravidelné kulturní akce. „Podporujeme alternativní kapely, pořádáme bazárky nebo vernisáže. Naše cyklodílna zase funguje na bázi recyklace. Nesnažíme se nějak vymezovat, chceme, aby byl Bajkazyl pro všechny," dodala Přikrylová.

Dalším zařízením je také kavárna Anděl na ulici Gorkého. O hosty se tam starají lidé s lehkým mentálním postižením. Zlepšují a trénují si svou schopnost komunikace a vystupování, důležitou pro hledání dalšího zaměstnání.

 

Na trase tramvajové linky číslo 12 se nachází čtyři kavárny a obchod, kde obsluhují lidé s postižením nebo jsou v nepříznivé sociální situaci. Nácvik práce a zaměstnání je novým druhem pomoci lidem, kteří jsou sociálně vyloučení. V Brně můžou lidé jejich činnost podpořit v kavárně Práh, Anděl nebo kulturním centru Bajkazyl. Milovníci zajímavé módy mohou navštívit obchod Restart.

Klíčová slova: tréninková kavárna, tréninkové zaměstnání, Café Práh, Bajkazyl, Restart, kavárna Anděl

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.