15.10.2017 16:26


Do Estonska nebo Gruzie, i tam dnes mladí jezdí na zkušenou

Autor: Zuzana Kašparová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V dnešní době není pro mladé lidi těžké vyjet jako dobrovolník do ciziny. Zahraniční dobrovolnické pozice v tuzemsku umožňuje několik programů. Jedním z nich je i projekt Evropské komise Evropská dobrovolná služba (EDS). Přes tento projekt mohou dospělí do třiceti let vyjet pracovat do různě zaměřených organizací po celé Evropě. EDS se od ostatních dobrovolnických výjezdů liší důrazem na vzdělávání. 

 

Brno - Mnoho mladých nemá po ukončení studia představu, co dělat dál. Ne všichni ale vědí, že po vystudování nemusí hned začít hledat stálé zaměstnání, ale existují další možnosti. Jednu z nich využil čtyřiadvacetiletý Filip Gábor, který vyjel na deset měsíců pracovat a vzdělávat se do Estonska přes Evropskou dobrovolnou službu (EDS). Díky tomuto programu už před dvěma lety strávil dva měsíce v Gruzii. 

EDS je mezinárodní dobrovolnický projekt umožňující lidem ve věku od osmnácti do třiceti let pracovat v organizacích v Evropské unii a dalších partnerských zemích. Mladí lidé si mohou zemi, délku projektu i typ práce pro svůj pobyt vybrat v internetové databázi nebo si spolupráci s konkrétní institucí domluvit soukromě. Tak to udělal i Gábor. „Věděl jsem, že chci do neziskové organizace Shokkin Group v Tallinnu, a tak jsem požádal o grant Evropské dobrovolné služby přímo k nim a ono to vyšlo,“ sdělil Gábor, který do hlavního estonského města dorazil před dvěma týdny. Ze získaných peněz si platí ubytování, zdravotní pojištění, cestovné a něco mu zbyde i jako kapesné. Obnos peněz přidělených účastníkům EDS se liší podle jednotlivých zemí.

Zájemci najdou v mezinárodní internetové EDS databázi organizace zaměřené zaměřené od energetiky, životního prostředí a rozvojové spolupráce, pře mediální gramotnost a komunikační technologie, až po evropské hodnoty, inkluzi nebo práci se znevýhodněnými jedinci. „Je to různé, v některých organizacích mají dobrovolníci jasné zadání. Tady v Estonsku je to víceméně na mě samotném, s čím novým přijdu,“ řekl Gábor, který plánuje vytvořit hru pro turisty po celém Tallinnu. „Vždy mě bavilo zapojovat hry do různých aktivit, i těch vzdělávacích. Chci to tu využít,“ dodal Gábor.„Vždy mě bavilo zapojovat hry do různých aktivit, i těch vzdělávacích. Chci to tu využít,“ řekl Gábor.

Před odjezdem si zájemce v internetovém katalogu či osobně hledá koordinátora ze své země. S tím se poté na svůj odjezd připravuje. Jen v Brně je organizací vysílajících dobrovolníky EDS devět, v celém Česku je pak takových institucí sedmdesát sedm. „Na některé projekty se hlásí klidně až sto účastníků, jsou to většinou pozice v hůř dostupných evropských zemích, jako třeba Island. Do domů dětí a mládeže třeba v Německu naopak pošle přihlášku někdy i méně než pět lidí,“ řekla koordinátorka EDS projektů ze spolku Be International Klára Berg.

Dobrovolník Gábor vnímal EDS jako skvělou možnost rozvíjet svou osobnost a rozšiřovat síť svých kontaktů, které se podle něj mohou v budoucnu hodit. „Pracovní pobyt v zahraničí mladého člověka změní po osobnostní i profesní stránce. Je zodpovědný sám za sebe a musí se naučit v tom chodit,“ sdělila psycholožka Lenka Kolajová.

Evropská komise založila Evropskou dobrovolnou službu, dnes patřící do programu Erasmus+, v roce 1996. Od té doby se do ní zapojilo téměř sto tisíc mladých lidí. Podle průzkumů Evropské komise patří mezi prozatímní úspěchy prgramu zlepšení jazykových schopností u 97 % účastníků, schopnost týmové spolupráce u více než 80 % dobrovolníků či vylepšení života místních komunit u 92 % projektů. „V blízké budoucnosti chtějí EDS přejmenovat na European Solidarity Corps. Zatím k tomu EU nezveřejnila dostatek informací, ale já hlavně doufám, že tento program neztratí svůj vzdělávací charakter, který se mi na něm tolik líbí. Možností pracovat jako dobrovolník je všude přeci jen spousta,“ sdělila Berg. Trochu odlišné zahraniční dobrovolnické stáže v Česku dále nabízejí například studentská organizace AIESEC či sdružení Tamjdem. 

Klíčová slova: Evropská dobrovolná služba, dobrovolnictví, stáže, vzdělávání

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.