16.10.2018 15:51


Do Brna připluje Titanik. Ukážeme Brnu originální artefakty z lodi, říká produkční Suchánek

Autor: David Studnický | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Přes dvacet pět let se pohybuje v promotérské sféře.  Nyní jako hlavní produkční několika světových exhibicí, připlouvá Petr Suchánek do Brna s výstavou o nejznámější lodi světa, Titaniku. Ta umožní návštěvníkům náhled od stavby a fungování života na lodi, až po osudovou katastrofu. 

 

Production director Petr Suchánek. Foto: David Studnický

V minulosti již Brno zažilo jednu výstavu Titaniku. Jak se obměnily exponáty?

Koncept výstavy zůstává stejný, ačkoliv byl odlišný promotér. Avšak v průběhu let se změnila část exponátů a artefaktů, neboť výstav Titaniků probíhá zároveň několik, přičemž se jednotlivé části prolínají. Ale i oproti poslední návštěvě v Česku, v Praze pár let zpátky, bude výstava rozdílná.

Kolik je celkově výstav s názvem Titanik?

Expozice s originálními věcmi Titaniku je výhradně v rukou Premier Exhibits, která koupila společnost RMS Titanic, jež vlastní jako jediná práva na vyzvedávání věcí z vraku, protože jej objevila. V současnosti je pět jich pět výstav s originálními exponáty a jedna speciální v Belfastu, městě, kde se loď postavila.

Když je řeč o artefaktech, jsou tím myšleny originály z lodi?

Všechny artefakty původní části výstavy jsou vyzvednuté z vraku Titaniku, ošetřené, zakonzervované a potom vystavované. Tím pádem nenahraditelné.

 

Galerie o přípravě Titanicu. Výstava v Budapešti v roce 2017. Foto: Petr Suchánek

Jak probíhá údržba artefaktů a přírava celé výstavy? Kolik lidí výstavu připravuje?

Co dva roky posíláme vše do Spojených států na kontrolu a konzervaci, jinak to probíhá průběžně při každém přesunu během instalace i deinstalace. Na přípravě výstavy podílí zhruba stovka lidí, s údržbou až dvě stě padesát.

Jaké jsou finanční náklady spojené s přípravou Titaniku?

Pokud sečteme úplně vše spojené s výstavou, bavíme se o částce minimálně třiceti miliónů korun. Paradoxem však zůstává, že největší náklady míváme na personál. V posledních letech se totiž značně zvedla cena za pracovní sílu.

Při slově Titanik se ledaskomu vybaví stejnojmenný film režiséra Camerona. Použily se některé předměty při natáčení?

Z původní expozice ne. Pro Brno jsme však část výstavy modifikovali, přičemž je část předmětů z filmu zároveň zakomponovaná i do výstavy. Myslím, že to bude pro návštěvníky při nejmenším zajímavé, že se budou moci zároveň podívat na věci, které jsou jak originály, tak i na repliky pro filmaře.

Vzhledem k tomu že je výstava v České republice, bude k vidění i nějaká česká stopa?

Není dokázáno, že by se na palubě nacházel Čech, i když se několik osob snažilo prokázat opak. Existuje však silný příběh s cestujícími ze Slovenska, a ten propagujeme, vzhledem k tomu, že jsme kdysi sdíleli stejný stát.

 Originální člun z lodi Titanic. Foto: Petr Suchánek

Jaké další výstavy pořádáte?

Za poslední roky jsme pořádali několik typů výstav Bodies, ať už Human Body, Bodies Revealed nebo naposledy The Body Exibition. Následně Titanik, naše vlastní Cosmos Discovery, která byla před nedávnem taktéž v Brně a letošní projekt Mummies of the World.

Která z výše jmenovaných je nejnavštěvovanější?

Z dlouhodobého hlediska se jedná o výstavy typu Human Body a potom Titanik, který má vysokou návštěvnost napříč všemi státy.


Zmínil jste výstavu Bodies, která byla v očích některých značně kontroverzní. Setkali jste se s nějakou formou protestu?

U výstavy typu Bodies se s protesty setkávají producenti z celého světa. Výstava je určitým způsobem kontroverzní, ale na druhou stranu většina protestů je vázána na Falun Gong, perzekuované duchovní hnutí v Číně.  Snaží se dokázat, že na výstavě byly použity těla umučených lidí.

A byly?

Je prokázáno že se nejedná o zavražděné nebo mučené osoby, což potvrzují forenzní výzkumy z Anglie či Spojených států. Vše bylo založeno na svědectví jednoho Číňana, který následně u soudu zmínil, že si celou kauzu vymyslel.

Exponát z výstavy Body The Exhibition. Jedná se o řez lidským tělem. Foceno v Bratislavě 2017. Foto: David Studnický

Klíčová slova: Brno, Titanik, výstava, Titanic Exhibiton, BVV, rozhovor, production directior

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.