13.05.2018 21:14


Dny Vídně poprvé v Praze. Odborníci na dvoudenní konferenci představí řešení konceptu Smart city

Autor: Stanislav Vaculík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Dny Vídně byly v neděli v Praze slavnostně zahájeny poprvé v historii. Na konference a workshopy dorazí čeští i rakouští odborníci na chytrá městská řešení. Letošní ročník se kromě Smart city zaměřuje i na zdraví, zejména na financování zdravotnictví. Doprovodný program nabídne lidem možnost navštívit tradiční vídeňský vinný šenk Heuriger na Staroměstském náměstí.

Dny Vídně v Praze

Praha – Dva dny konferencí a workshopů na téma Smart city a zdraví čekají Prahu v pondělí a úterý. Přestože se chce Praha inspirovat u Vídně v oblastech technologií, digitalizace a infrastruktury, potýká se s legislativními problémy. „Vídeň je městský stát a může si vytvářet vlastní zákony, mohou tak výrazně urychlit některé výstavby, Praha takovou autonomii nemá, je to skandál,“ okomentovala na nedělní tiskové konferenci primátorka Prahy Adriana Krnáčová rozdíl v územním rozvoji mezi oběma městy.

Hlavním zaměřením pondělních a úterních workshopů budou návrhy chytrých řešení pro modernizaci měst. „Podobný projekt už tu byl, tentokrát ovšem jde hlavně o nápady v oblasti chytrých měst, zejména jak by taková města měla vypadat,sdělil vídeňský starosta Michael Häupl. Dalším ze stěžejních témat bude zdraví. „Pokud jde o zdraví, chceme se věnovat hlavně zdravotnickým organizacím a financování zdravotnictví,“ dodal Häupl.

Vídeň získala v roce 2017 označení The Smartest City of the World za velmi rozmanitou strukturu chytrých městských řešení a byla devětkrát označena za nejlepší místo k životu. „Chytré město je takové, které pracuje s daty použitelnými k řízení města,“ zhodnotila Krnáčová postoj Prahy ke konceptu. „Od Vídně se má Praha co učit, jak v oblasti územního rozvoje a plánování, tak v infrastruktuře,“ dodala.

Attensam Quartet

V rámci doprovodného programu Dnů Vídně budou moci obyvatelé a návštěvníci Prahy zavítat do tradičního vídeňského Heurigeru na Staroměstském náměstí. Jedná se o zvláštní druh krčmy, ve které se podává především letošní víno. Tento druh podniku je ve Vídni velmi oblíbený. „Návštěvníci v Heurigeru ochutnají vybrané vídeňské pokrmy a vína za hudebního doprovodu skupiny Attensam Quartett,“ uvedl Čeněk Kubelka ze Zahraniční kanceláře města Vídně. Do šenku mohou obyvatelé i návštěvníci Prahy přijít v pondělí mezi osmnáctou a jednadvacátou hodinou večerní. Vstup bude zdarma.

Klíčová slova: Dny Vídně, Smart City, Praha, Vídeň, zdraví, konference

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.