14.04.2017 13:03


Dny polské kultury již posedmé oslavují spolupráci Brna a Poznaně

Autor: Adam Lukůvka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Brňané se letos v dubnu již posedmé seznamují s kulturou a historií Polska. Brno je partnerským městem Poznaně a toto spojenectví se již sedmým rokem oslavuje akcí nazvanou Dny polské kultury. Lidé mají možnost blíže poznat polskou hudbu, filmy a tradičními pokrmy.  Akce má za cíl prohloubit vztahy mezi městy a podpořit spolupráci mezi partnerskými organizacemi.

Lidé si mohou prohlédnout i fotky z partnerské Poznaně. Foto: Adam Lukůvka

Brno - Seznámit se s polskou kulturou mohou lidé v rámci Dnů polské kultury v Brně již posedmé. V programu od 30. března až do konce dubna mají Brňané na výběr z různých pořadů a výstav o historii Polska. Součástí akce jsou také koncerty polské hudby, projekce filmů a ochutnávky tradičních jídel. Cílem festivalu je přiblížení polské kultury Brňanům a představení partnerského města Poznaně.

Na založení akce se významně podílela Knihovna Jiřího Mahena v Brně v čele s organizátorkou Janou Šubrovou. Pro letošní ročník si ústřední pobočka knihovny v ulici Kobližná připravila výstavy, pořady a také hudební a taneční vystoupení, které přiblížují Brňanům polskou kulturu a historii. „Rok od roku se program rozrůstá. Letos naše pořady a výstavy navštěvuje hodně lidí a jsou velmi spokojeni,“ sdělila vedoucí služeb ústřední Mahenovy knihovny Jana Šubrová.

Poznaňská hudba a nejčtenější spisovatelka

V ústřední knihovně se lidé mohou také seznámit s literární tvorbou českých severních sousedů. V současnosti nejčtenější polská spisovatelka Olga Tokarczuk přijede do Brna 20. dubna. V knihovně představí svůj román Knihy Jakubovy, který vypraví o polském království v osmnáctém století a tehdejším životě židů. Na příjezd autorky naváže výstava Po-Lin: Židé v republice mnoha národů, kde se lidé do konce dubna mohou seznámit s kulturou polských židů.  

Od září 2006 mezi sebou spolupracují knihovny Mahenova a Raczńskich, která je v Poznani. „Můžeme si intenzivně vyměňovat odborné zkušenosti. Navíc spolu připravujeme různé události, jako například česko-polské čtení, které je určené dětem“ uvedla Šubrová. Na podzim budou knihovny společně plánovat program pro Dny české kultury v Poznani.

Na dvou koncertech si Brňané poslechli polskou hudbu. Na začátku dubna v Mahenově knihovně zahrál soubor Lúthien Consort, který si svůj hudební program připravil přímo pro tuto událost. „Chtěli jsme Čechům představit oblasti polské hudby a poezie, které nejsou až tak známé,“ řekl loutnista souboru Jan Kiernicki. Návštěvníci koncertu se zapojovali a pozitivně reagovali na jejich hudební čísla, takže i přes menší počet diváků si kapela akci v Brně užila. Na druhém koncertu zahrála šestého dubna v prostorách HaDivadla česko-polská skupina Inner Spaces v rámci jazzového festivalu JazzFestBrno. V jejich hudbě se snaží propojit polskou jazzovou tradici s tou českou. „Sál byl zcela zaplněn a koncert měl velký úspěch,“ sdělila Jana Šubrová.

Filmy a gastronomie severních sousedů

Součástí programu Dnů polské kultury byla i přehlídka polských filmů Kocham film v Kině Art. Byl to již čtvrtý ročník festivalu. Organizátoři pátého až sedmého dubna promítali celkem dvanáct polských filmů a letos poprvé pořádali festival i Praze, a to v Kině Pilotů. Více o festivalu si lze přečíst zde.

Brňané mohli ochutnat polské pokrmy v restauraci Baroko. Od třetího do devátého dubna kuchaři připravili pro hosty tradiční polské menu. Lidé však nemuseli nutně jíst, ale měli možnost se o polském jídle i něco dozvědět. V pořadu Jak chutná Polsko? si návštěvníci poslechli ukázky ze stejnojmenné povídkové knihy, ve které šestnáct českých autorů popisuje svůj vztah k polské gastronomii. „V programu ještě promluvila etnografka Joanna Minksztym o polském stravování a jídelníčku,“ řekla Šubrová.

Letos organizátoři připravovali program již posedmé. „Akce vznikla v roce 2011 při příležitosti oslav 45. výročí partnerské spolupráce Brna a Poznaně. Od té doby se koná pravidelně v dubnu,“ sdělila pracovnice brněnského magistrátu Andrea Opršalová. Partnerskou dohodu mezi Brnem a Poznaní podepsali jejich zástupci v září 1966. Smlouva města zavázala ke spolupráci v turistické, kulturní a společenské oblasti.

Akci vyzdvihuje i polské velvyslanectví. „Jsme více než rádi, že polsko-česká spolupráce obcí a měst se stále prohlubuje,“ sdělila Marzena Ewa Krajewska z rady polské velvyslankyně v České republice. Cílem Dnů polské kultury je podle ní především navázání bližších vztahů mezi obyvateli polských a českých obcí a měst. „Rok od roku se to zlepšuje a doufáme, že i letošní dny přispějí k rozšiřování sítě kontaktů a k vzájemnému poznávání obou národů,“ dodala Krajewska.

Klíčová slova: Dny polské kultury v Brně, Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Poznaň,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.