11.04.2018 23:24


Dny polské kultury 2018: zážitek pro oči, uši, duši i chuťové pohárky je na měsíc zpět v Brně

Autor: Kristýna Svobodová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Osmý ročník brněnských Dnů polské kultury neoficiálně započal už koncem března, slavnostní otevření vernisáží s doprovodným kulturním programem se však konalo až tento týden. Brněnští organizátoři a zástupci polských partnerských regionů lákali na bohatý program, zdůrazňovali společnou historii obou zemí a vysvětlovali i důvody rozšíření akcí napříč brněnskými institucemi. 

Dny polské kultury 2018

Brno – Je středeční podvečer, třičtvrtě na šest. Dolní sál před výpujčními pulty v Knihovně Jiřího Mahena na Kobližné je z poloviny zaplněn bílými plastovými sedačkami, před nimiž stojí dva osamocené mikrofony. Už za malou chvíli se jich však ujímá ředitelka knihovny Libuše Nivnická společně s překladatelem. Následující dvě hodiny se nesou v duchu slavnostního zahájení osmého ročníku festivalu Dny polské kultury.

Vyposlechnout projevy představitelů obou spřátelených stran sem přišlo nad 40 lidí. Poláků i Čechů, všichni s jediným cílem: okusit svou vlastní nebo sobě blízkou kulturu. Knihovna ji letos zprostředkovala skrze dlouhodobý partnerský vztah místních i přeshraničních knihoven, univerzit, základních, středních a uměleckých škol, skrze angažmá umělců a spolupráci ministerstev.

„Smlouva o partnerství Brna a polského města Poznaň byla uzavřena už v roce 1966. Letos ale projekt stavíme i na partnerství Jihomoravského kraje s Lodžským vojvodstvím, jehož začátek se datuje do roku 2005,“ uvádí Nivnická a vítá zahraniční zástupce obou zmiňovaných regionů.

Maršálek Lodžského vojvodství Witold Stȩpień, Generální konzul Polské republiky v Ostravě Janusz Bilski i ředitel Velkopolského muzea nezávislosti v Poznani Tomasz Łęcki připomínají význam spolupráce a vzájemné historické souvislosti, jež pojí Českou republiku s Polskem společně s výročím vzniku osamostatnění obou států.

„Ráno jsem dostal šanci projít si centrum Brna a měl možnost vidět krásné budovy, kostely a kus historie. Mnoho motivů jsem poznal, dozvěděl se toho spoustu o zdejších lidech a u toho přemýšlel, co české země historicky spojuje s těmi polskými,“ komentuje svou v řadě druhou návštěvu jihomoravské metropole maršálek Stȩpień. A obdobnými slovy chvály hodnotí Brno i jeho zbylí krajané. Krásné počasí, krásné město a mnoho společných milníků v historii obou národů, popisuje své dojmy Łęcki. Festival Dny české kultury v Poznani avizuje na říjen letošního roku.

Že události doby minulé ho nenechávají chladným je koneckonců patrné i z jeho předčasného odchodu. „Za chvíli odjíždím otevírat obdobnou výstavu do Berlína. Musím však říci, že ač tamější atmosféra bude jistě veskrze věcná, rozhodně nebude tak milá a sympatická jako tady,“ loučí se a přeje příjemné zážitky nejen při prohlídce hlavní a nejrozsáhlejší výstavy toho dne – Velkopolského povstání.

Festival samotný se totiž neomezuje pouze na Knihovnu Jiřího Mahena, hostit jej v průběhu celého měsíce budou i další brněnské prostory – náměstí Svobody, Galerie architektury, Ústav slavistiky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, kino Art, kavárna Trojka nebo restaurace Baroko. Dnům polské kultury se sice v Knihovně Jiřího Mahena údajně daří, ale myšlenka o rozšíření také do jiných brněnských institucí byla silnější. Díky tomu tak zájemci mají možnost pokochat se při procházce náměstím fotografiemi ze skvostů česko-polského pohraničí, ochutnat klasické polské pokrmy či zhlédnout tamější soudobé kinematografické výkvěty.

„Celý měsíc se budeme v Brně setkávat s polskou literaturou, historií, filmem, gastronomií a folklorem,“ komentuje nadcházející události náměstek primátora městské části Brno-střed Matěj Hollan. V souvislosti s posledním výše jmenovaným se tak zanedlouho dostává na řadu i Soubor písní a tanců z Lodže. Ženy a muži v barevných slovanských krojích, reprezentativní polský tanec polonéza a pro Čechy netradiční pojetí tradiční mazurky přítomným připomíná společné kořeny obou národů.

Stejně tak zmiňované výstavy – středou začínají v Knihovně Jiřího Mahena hned tři. Kromě již zmiňovaného Velkopolského povstání 1918 – 1919 je do konce dubna k vidění také expozice věnovaná významné osobnosti polských dějin s názvem Józef Piłsudski – polský a evropský státník, či Visla očima Polonosu.

Klíčová slova: Polsko, kultura, partnerství, festival

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.