04.04.2019 22:03


Dny evropského filmu nově zařadily do programu snímky o ekologii a sportu

Autor: Zuzana Hudcová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

První filmoví nadšenci zhlédli ve čtvrtek večer v brněnském kině Scala dokumentární snímek o ochraně přírody. Přivítali tak další ročník Dnů evropského filmu. Festival letos láká návštěvníky na filmy nových programových sekcí Matka příroda a Eurosport, které se věnují ekologii a sportu. Univerzitní kino promítne devět tematicky různorodých snímků. 

 

Začaly Dny evropského filmu, Foto: Zuzana Hudcová

 

Brno – Strážci země. Dokumentem o klimatických změnách odstartoval ve čtvrtek večer v Brně šestadvacátý ročník Dnů evropského filmu. Diváci zhlédnou novinky z evropské kinematografie v brněnském kině Scala od čtvrtka do neděle. Kromě Brna se festival odehrává i v Praze. O promítání filmů, ale nepřijdou ani lidé z jiných měst. Festival se postupně přesune například do Havířova, Hradce Králové, nebo do Jablonce nad Nisou. Vstupenky stojí sto deset korun. O polovinu levněji vyjde návštěva seniory. 

Festival zahájil promítání dokumentárním filmem Strážci země, který upozorňuje na problematiku klimatických změn. Podívat se na něj přišla i studentka grafického designu Anna Milerová. „Zajímám se o ochranu přírody. Nechci jen stát a koukat se, jak se to tady všechno postupně mění,“ zdůvodnila svůj zájem o snímek Milerová. Film pojednává o klimatické konferenci v Paříži a ukazuje zákulisí politického vyjednávání. Podle dramaturgyně festivalu Hany Šilarové diváci viděli, jak se do záchrany klimatu vměšuje politika. Na první promítání festivalu přišlo do kina jen pár lidí. „Není to typ filmu, o který se většina lidí zajímá,“ míní Milerová.

Festival zval návštěvníky i na film ze zákulisí sportovců. „Snímek 1968 ukazuje řecké Nagano, legendární zápas v basketbalu, v němž se řečtí outsideři z týmu AEK utkali s pražskou Slavii,“ popsala dějovou linii Šilarová.

Program nabízí divákům evropské velkofilmy, komedie, dramata i thrillery. „Osobně bych divákům doporučila film Mrtvý úhel. Skvěle vystavěná temná kriminálka z Belgie ukazuje vrchního policejního vyšetřovatele, který léta bojoval proti drogové mafii,“ radí dramaturgyně festivalu Šilarová. Mrtvý úhel bude promítat kino Scala v neděli večer.

Klíčová slova: Dny evropského filmu, kino Scala, Strážci země, 1968, Mrtvý úhel, ekologie, sport, festival, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.