14.05.2018 21:07


Dnes stál v Brně Stan proti melanomu

Autor: Natálie Kuzmová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V Brně dnes měli lidé možnost nechat si vyšetřit svá znaménka. Doktoři zde kontrolovali, zda se nejdená o takzvané melanomy. To jsou zhoubné nádory, které se vyskytují především na kůži a zapříčiní nejvíce úmrtí na rakovinu kůže. Jednalo se o již dvanáctý ročník této akce, která se kromě Brna koná i v Praze a Ostravě. V brněnském stanu dnes však nebyl čas vyšetřit všechny zájemce.

Autor: Natálie Kuzmová

Brno – Stan proti melanomu mohli dnes navštívit Brňané od desíti do šesti hodin večer. Doktoři zájemcům na náměstí Svobody vyšetřovali znaménka a jiné skvrny na kůži. Jedná se o preventivní a vyšetřovací akci, která začala ve čtvrtek v Praze, kde trvala dva dny. Akce skončí zítra v Ostravě a letos se koná již dvanáctý ročník. Tentokrát pod mottem "Černá tečka pod nehtem nemusí být jen modřina".

O akci byl mezi Brňany velký zájem a na náměstí se vytvořila dlouhá fronta. Při čekání hrála náhodou lidem pouliční kapela. „My už tady čekáme asi padesát minut,“ uvedla návštěvnice stanu Renata Pivodová, která se na doporučení svého lékaře zašla nechat vyšetřit. Na velké množství lidí řada nepřišla. Ochranka oznamovala spoustě lidem, kteří přicházeli do dlouhé fronty po páté hodině, že už se na ně nedostane. V šest hodin se striktně muselo skončit, jelikož stan se dnes přes noc stěhuje do Ostravy. Z druhé strany stanu byl druhý vchod, kde sponzoři brali některé pacienty přednostně. Snažili se vyhovět především důchodcům, těhotným ženám nebo akutním případům.

Melanom je zhoubný nádor a vyskytuje se hlavně na kůži. Občas se objevuje i ve střevě nebo v v oku. Je to sice vzácnější typ rakoviny kůže, je ale příčinou největšího počtu úmrtí na toto nádorové onemocnění. „Akrolentiginózní melanom vzniká především na periferních partiích lidského těla, typicky na dlaních či chodidlech nebo pod nehty. Evropské statistiky ukazují, že tato forma melanomu tvoří pět procent všech diagnostikovaných melanomů,“ řekl lékař Petr Arenberger. Je proto důležité, aby si každý nechal zkontrolovat nově vzniklé tmavé projevy na kůži. „Včasné rozpoznání melanomu je pro prognózu pacienta zcela klíčové,“ dodala lékařka Monika Arenbergerová.

Loni navštívilo Stan proti melanomu celkově téměř 4500 lidí. Z toho v Brně bylo vyšetřeno téměř třináct set pacientů. Lékařům se podařilo celkem odhalit 151 nádorů a z toho pětadvacet melanomů. V Brně zjistili 43 nádorů z nichž sedm byly melanomy. Statistiky pro letošní rok zatím nejsou známy.

Klíčová slova: melanom, stan proti melanomu, rakovina, prevence

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.