16.03.2015 11:26


Dnes jím jako Konžan

Autor: Roubalová Barbora | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Březen je nejen dobou předvelikonočního půstu. K jednodenní změně jídelníčku vybízí organizátoři projektu Dnes jím jako. Celý měsíc přibližují žákům základních a středních škol život v rozvojových zemích. Letošní ročník je zaměřen na Demokratickou republiku Kongo. Stravovat se jako průměrný Konžan si však může vyzkoušet kdokoliv.

Na kukuřičné kaši bukari s fazolovou omáčkou malaki si pochutnají ti, kteří se zapíší do kalendáře na facebookové stránce Dnes jím jako. Akce, která probíhá již popáté, přibližuje Čechům život v rozvojových zemích. Pro letošní rok se organizátoři projektu z občanského sdružení Salesiánská asociace Dona Boska rozhodli pro Demokratickou republiku Kongo. „V této zemi dlouhodobě spolupracujeme s centrem Bakanja, které pomáhá dětem z ulice,“ vysvětluje koordinátorka projektu Lenka Prasličáková.

zdroj: Sadba o.s.

K přípravě pokrmu jsou potřeba suroviny u nás běžně dostupné – fazole, cibule, rajčata, protlak, olej a kukuřičná mouka. Kaše se vůbec nesolí, omáčku pak ochutí pouze pepř a sůl. Marie Rybová, která se účastní projektu Dnes jím jako každoročně, říká: „Většina jídel byla na přípravu velmi jednoduchá a odlišná od toho, co běžně jím. Vždy jsem se snažila daný den jíst pouze dané jídlo. První sousto mi většinou chutnalo, odpoledne to ještě šlo, ale večer jsem jídlo dojídala téměř se sebezapřením.“

Autor: Marie Rybová

„Plánuji pozvat přátele a uvařit k večeři konžské jídlo. Nejsem si úplně jistý, že ho zvládnu jíst celý den. Ale možná právě proto bych měl překonat sám sebe a zkusit to,“ přemítá Pavel Hájek, který v kuchyni rád experimentuje. Jídelníček lidí z různých koutů světa v minulosti vyzkoušela i řada známých osobností jako Pavel Anděl, David Matásek či Pavel Šporcl. „Doufáme, že si lidé rozdíl v životní úrovni mezi Českou repubublikou a Demokratickou republikou Kongo snáze uvědomí, pokud si na vlastní kůži zkusí jíst jeden den jako chudý Konžan. Třeba to někoho povede k zamyšlení, zda a jak můžeme svět kolem nás měnit,“ říká Lenka Prasličáková.

Program pro školy kromě jídla přibližuje žákům i další aspekty života v africké zemi. Seznámí se s příběhy konžských dětí nebo se zkušenostmi dobrovolníků, kteří v Kongu pracovali. Zkusí  také navrhnout plán pro průměrnou pětičlennou konžskou rodinu s příjmem 4 000 korun měsíčně.

Zapojit se můžete zde.

Klíčová slova: Demokratická republika Kongo, rozvojová pomoc

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.