07.04.2020 19:31


Dnem i nocí rozváží hasiči miliony kusů zdravotnického materiálu z Číny po celé republice

Autor: Tereza Holišová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Do dnešního dne vyložili příslušníci Hasičského záchranného sboru České republiky (HZS ČR) zdravotnický materiál na boj proti koronaviru z celkem jednadvaceti letadel, která přiletěla z Číny. Více než sedmdesát hasičů pracuje na výkladce, odvezení, roztřídění, nakládce, a hlavně rozvozu zdravotnického materiálu ze skladu v Opočínku na Pardubicku do krajů po celé republice.

Letadlo se zdravotnickými pomůckami na pražském letišti. Foto: Roman Svoboda

Česká republika – Ministerstvo vnitra od Číny odkoupilo zdravotnický materiál na boj proti koronaviru, který následně prostřednictvím hasičského záchranného sboru distribuuje do krajů a k jednotlivým odběratelům. Konkrétně se jedná o respirátory, roušky, brýle, obleky, rukavice, štíty a návleky. „O víkendu měli hasiči dva velké závozy do krajů. Kromě pěti milionů roušek a stejného množství rukavic získaly kraje 350 tisíc ochranných obleků a 250 tisíc návleků," uvedl v tiskové zprávě ministr vnitra Jan Hamáček. Dosud ministerstvo vnitra objednalo přes sto milionů roušek a přes deset milionů respirátorů. 

Příslušníci HZS ČR zdravotnický materiál importují nejdříve z letišť do skladu v Opočínku u Pardubic, a následně jej ze skladu rozváží do distribučních míst na krajích po celé České republice. Kraj si poté materiál distribuuje sám mezi zdravotnická zařízení. Mimo jiné hasiči materiál zaváží také do skladů hmotných rezerv do Olomouce a Sedlčan, kde si jej rozdělí fakultní nemocnice.

V sobotu 20. března přiletělo na pražskou Ruzyni první letadlo z Číny se zdravotnickým materiálem. Letadel přiletělo doposud dvaadvacet, osmnáct přistálo na pražském letišti Ruzyně a tři letouny Antonov na vojenském letišti v Pardubicích. Poslední letadlo přiletělo dnes ráno na pražské letiště. 

Hasiči již převezli více než pět set tun nákladu. Do druhého května přiletí ještě zhruba pětatřicet letadel. „Velkokapacitní letouny Antonov už létat nebudou, čekají nás jen menší dopravní letadla,“ popsal velitel skupiny expedice Petr Fiedler.

Na rozvozu zdravotnického materiálu pracuje více než sedmdesát příslušníků Záchranného útvaru HZS ČR, zapojeni jsou ale také hasiči z Pardubického kraje a ze školních výcvikových zařízení z Brna či Frýdku-Místku. Pracují nepřetržitě a neustále jen vykládají, odváží, roztřiďují, nakládají, a hlavně rozváží zdravotnický materiál ze skladu v Opočínku na Pardubicku do krajů. „Aby hasiči nepracovali čtyřiadvacet hodin denně, jsou rozděleni na dvě skupiny. Jedna polovina dováží materiál z letadel do Opočínského skladu a druhá polovina následně materiál rozváží ze skladu do krajů,“ dodal Fiedler. 

Příslušníci Záchranného útvaru HZS ČR měli na starost kromě rozvážení zdravotnického materiálu také evakuaci českých občanů, kteří uvízli na evropských letištích z důvodu uzavření hranic na základě karanténních opatření. Jednalo se o letiště ve Vídni, Mnichově a Frankfurtu. Pokud občané neměli své roušky, obdrželi je od hasičů. Hasiči byli vystavováni velkému riziku, o jejich ochranu bylo ovšem dobře postaráno. „Měli jsme respirátory, ochranné brýle a obleky a také desinfekce, kterým jsme lidem desinfikovali ruce, mobilní telefony a zavazadla. Jako řidiči jsme byli dokonce odděleni plachtou od zbytku autobusu,“ popsal jeden z řidičů těchto evakuačních autobusů Petr Bednář.

Klíčová slova: HZS ČR, koronavirus, roušky, respirátory, zdravotnický materiál, Čína

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.