18.05.2020 18:30


Divadlo se s rouškou dělat nedá, shodují se studenti herectví

Autor: Radek Preis | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Studenti všech středních i vysokých škol nedocházeli od půlky března do výuky. Toto omezení se dotklo také studentů herectví, jejichž povolání se dá bez fyzického kontaktu vykonávat jen stěží. Nyní už se ale opět pomalu zapojují do procesu zkoušek a příprav na divadelní představení.

Divadlo se s rouškou dělat nedá, shodují se studenti herectví. Foto: Janáčkova konzervatoř.

Česko – Od začátku minulého týdne už studenti herectví na vysokých školách mohou opět zkoušet divadelní představení, a to i přesto, že jsou divadla stále ještě zavřená. „Tento školní rok už prezenční výuka probíhat nebude. Ti z nás, co letos absolvují, však mají k dispozici učebny, které si předem zamluví a následně v nich mohou trénovat. Nesmíme se ale sdružovat na chodbách,“ uvedla studentka brněnské JAMU Adéla Vávrová. Absolventská představení ovšem studenti s rozvolňujícími se opatřeními budou moci hrát. „Koncem měsíce máme premiérovat. Původně jsme měli hrát jen pro pedagogy, před kterými musíme inscenaci obhájit. Nyní to vypadá, že budeme hrát i pro blízké přátele. Snad se povolí kapacita více než patnácti lidí,“ dodala Vávrová.

Během příprav divadelních představení však studenti musí dodržovat hygienická opatření. Ráno jim měří teplotu a pravidelně si dezinfikují ruce. U vstupu do školy pak podepisují prohlášení, že nemají příznaky koronaviru. „Ve škole už můžeme zkoušet bez roušek, což je dobře, neboť herectví se s rouškou dělat nedá. V divadle, kde zkouším, nám pak jedno představení, které jsme začali zkoušet, přesunuli kvůli časovému skluzu na další sezónu,“ řekl student pražské DAMU Marek Frňka.

Mladší kolegové vysokoškolských herců z konzervatoří však prozatím zkoušky stále nemají. Na Janáčkově konzervatoři v Ostravě nezkouší a také většina divadel v moravskoslezském kraji své premiéry posouvá na novou sezónu. „Absolventské představení závěrečného ročníku naší školy se odsouvá, jelikož studenti na jeho přípravu neměli dostatek času. Budou ho tedy přesouvat na další rok. Kdy začnou zkoušet mladší ročníky, to je ve hvězdách. Internáty jsou však stále zavřené a většina studentů by ani neměla kde přespávat,“ posteskl si student konzervatoře Jiří Hába.

S uvolňováním opatření se budeme moci do divadel podívat již v příštích týdnech, ovšem s jistými omezeními. Diváci si tak budou muset na plnohodnotnou divadelní sezónu počkat až do září.

Klíčová slova: divadlo, herectví, student

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Nový komentář