07.03.2019 10:02


Divadlo Husa na provázku představí současnou variaci slavného evangelia v nové inscenaci Mariina volba

Autor: Veronika Jelínková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Marie je odvážná mladá žena, která se musí rozhodnout, zda chce do světa plného krutosti a strachu přivést syna a nést za to všechny následky. Zda chce přes všechny své slzy vpustit do světa křehkou naději, že láska má stále mohutnou sílu. Dramatik Milan Uhde kombinuje ve své nové hře motivy bolesti, strachu, naděje, lásky a neobyčejné statečnosti.

Budova Divadla Husa na provázku na Zelném trhu v Brně.

 

Brno – Novou inscenaci z dílny Milana Uhdeho s názvem Mariina volba uvede již zítra Divadlo Husa na provázku. Režisérem rýmované hry ve stylu barokního lidového divadla je Juraj Nvota, brněnský rodák Miloš Štědroň se postará o hudbu. V hlavní roli Marie vystoupí herečka Simona Zmrzlá, v současné době nominována na cenu Českého lva za svůj výkon v inscenaci Hastrman.  

Klasický evangelijní příběh o Panně Marii přesunují inscenátoři do moderní doby. Marie není svatá ani dokonalá, je ženou obyčejnou a pochybující. Téma zdánlivě vážné obohatí autoři o žertovné pasáže. „Evangelium jsme nahradili živým apokryfním zpracováním, ve kterém je humor dovolen,“ upřesnila dramaturgyně inscenace Eva Petláková. Mariina volba si sice pohrává s křehkou otázkou víry, jejím cílem však není pobuřovat davy. „Naše inscenace nechce rozdělovat, ale spojovat. Konec konců, nedělíme se na věřící a nevěřící, ale na ty, kteří chtějí věřit v lásku, pravdu, spravedlivost či mravnost Desatera a ty, kteří nechtějí a v živote jim překáží. Víra je každého intimní věc,“ vysvětlil režisér.

Neodmyslitelnou součástí inscenace je hudba brněnského skladatele Miloše Štědroně. Mariina volba má dle Nvoty blízko k muzikálu, na rozdíl od něho se v ní však netančí. „Diváci mohou očekávat mohutnou a dunivou scéniku, ve které nebudou chybět bubny nebo fanfáry. Zazní samozřejmě také skladby ze sbírky Píseň písní doprovázeny varhanami, flétnou a violoncellem,“ doplnil Štědroň.

Hudebního skladatele Miloše Štědroně a autora inscenace Milana Uhdeho pojí s Husou na provázku dlouholetý a osobní vztah. „Společně jsou již notorickým tvůrčím tandemem, který se poprvé proslavil už v sedmdesátých letech muzikálem Balada pro banditu,“ komentovala divadelní kritička Jiřina Hofmanová. Svou roli v dramaturgickém uvažování nad uvedením Mariiny volby sehrálo i navázání na loňskou jubilejní padesátou sezonu divadla. „Spoluprací s klíčovým autorským duem Uhde/Štědroň vyjadřujeme naši úctu všem, kteří pro divadlo mnohé vykonali, a zároveň dáváme najevo, že jsme si vědomi vlastních kořenů,“ uvedl ředitel Centra experimentálního divadla a dlouholetý dramaturg Husy na provázku Miroslav Oščatka.

Premiéra Mariiny volby začíná zítra v sedm hodin večer ve Velkém sálu Divadla Husa na provázku na Zelném trhu. Je ohlášeno pět očekávaných repríz, dvě stihnou divadelníci ještě v březnu, na další tři si návštěvníci počkají do dubna.

Klíčová slova: divadlo, Husa na provázku, Mariina volba, inscenace, kultura

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.