02.04.2020 10:47


Divadla a kluby bojují o přežití, pomoci jim může projekt NIC 2020

Autor: Tereza Hermanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Kvůli nouzovému stavu čelí mnohá divadla, kluby a galerie existenčním problémům. Podpořit kulturní instituce mohou zájemci v rámci projektu NIC 2020: festival, který nebude. Zakoupením vstupenek na neexistující představení či koncert mohou lidé jimi vybranou instituci zachránit.

Brněnský klub Sono. Zdroj: Tino Kratochvil

Brno – Vládní opatření týkající se zákazu shromažďování osob ze dne na den uzavřelo kulturní instituce po celém Česku. Portál GoOut ve spolupráci s pražským magistrátem proto ve středu spustil projekt NIC 2020. Lidé mohou nákupem vstupenek na neexistující představení podpořit svůj oblíbený klub, galerii nebo divadlo. Předprodej potrvá do prvního května. 

Do projektu se například zapojil pražský Futurum Music Bar, Palác Akropolis, brněnská Fléda, Sono Centrum v Brně a další prostory po celé republice. Ceny vstupenek začínají na dvaceti korunách, VIP vstupenky stojí pět tisíc korun. „Virtuální sály mají nyní kapacitu tisíc míst a celková hodnota vstupenek v každém z nich je přes šest set tisíc korun. Po skončení akce dostanou přihlášené kulturní instituce peníze za prodané vstupenky," uvedl v tiskové zprávě obchodní ředitel GoOut Lukáš Jandač.

„Pokud umělce neudržíme nad vodou, oblíbená divadla či kluby zaniknou. Chci ukázat, že za svými umělci stojíme. Oni nyní pomáhají, jak to jen jde, my pomůžeme jim," popsala v tiskové zprávě pražská radní pro kulturu Hana Třeštíková. Seznam zapojených prostorů není finální. Zapojit se mohou primárně kulturní instituce, které jsou soukromé a většinu jejich příjmů tvoří právě vstupné.

Možnost podpořit svůj oblíbený klub využila i Adéla Reitoralová. „Zakoupila jsem vstupenky do pražského Lucerna Music Baru. Často tam chodím na koncerty, proto jsem podpořila právě je," zdůvodnila své rozhodnutí Reitoralová.

Na portálu GoOut je také možné předplatit si vstupné na budoucí akci. Zakoupením voucheru lidé podpoří provoz společnosti a voucher mohou po dobu dvou let využít na nákup vstupenek na libovolnou akci. „Na stránky jsme zařadili kategorii Kultura online, kde shromažďujeme akce, které si lidé mohou užít přímo na obrazovce. Protože zajít si na koncert a nemuset přitom vstávat z postele, má taky něco do sebe," uvedl pro portál Místní kultura zakladatel společnosti Vojtěch Otevřel.

Od zrušení kulturních akcí se umělci přesunuli na internet, kde prostřednictvím online přenosů skrze YouTube neb Instagram, hrají improvizované koncerty nebo divadelní představení.

Divadla a kluby bojují o přežití, pomoci jim může projekt NIC 2020

Klíčová slova: kultura, divadla, koncerty, koronavirus, NIC

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.