10.05.2016 18:48


Divadelní svět Brno nabídne divákům činohru napříč Evropou

Autor: Anna Mikulová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Divadelní svět Brno od 27. do 31. května představí tvorbu z celého Česka i dalších zemí Evropy.  Letošní sedmý ročník doplňuje podtitul „festival progresivního divadla" a nabídne 40 divadelních představeních na prknech brněnských divadel a jednu netradiční hru přímo na náměstí Svobody. Festival se snaží vzájemně propojit mezinárodní soubory a ukázat divákům různá pojetí činohry.

Dramaturgové brněnských divadel a ředitel festivalu Martin Glaser. Foto: Anna Mikulová

Brno – Mezinárodní festival Divadelní svět Brno nabídne na konci května výběr z nejlepších činoherních představení v podání souborů ze střední Evropy i Izraele. Oproti minulým rokům se letošní sedmý ročník přesouvá na jarní termín od 27. do 31. května. Festival nemá jednotné téma, ale snaží se upozornit na současný problém uprchlictví a přiblížit brněnským divákům formu dokumentárního divadla. Organizátoři uvedou celkem 41 her. 

Divadelní svět představí nejen české soubory, ale přijedou i divadelníci z Belgie, Německa, Maďarska a dalších zemí. Největším lákadlem je podle organizátorů drama Faust ve zpracování slovinského souboru Slovensko norodno gledališčce drama Ljubljana. „Produkčně je Faust nejsložitějším představením našeho festivalu. Vyrábíme pro něj speciálně bazén v Janáčkově divadle,“ řekl ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser a dodal, že to bude pravděpodobně jedna z posledních příležitostí inscenaci ve slovinském podání vidět.

Festival progresivního divadla se se svým programovým sestavením nebojí jít do konfrontací jednotlivých souborů. „Snažíme se posouvat dál diváky i divadelníky, a proto chceme například porovnat úspěšnou inscenaci Petrolejové lampy v podání ostravského Divadla Petra Bezruče a brněnskou verzi režiséra Martina Glasera,“ uvedl dramaturg Martin Sládeček. Divadelní svět letos nabídne několik tematických linií, kterými se představení navzájem propojují. V programu diváci najdou Dostojevského hry v českém a maďarském zpracování nebo dvojblok Otec, Matka oceňovaného kladenského souboru. Brněnské divadlo Husa na provázku na svých prknech navíc uvede u příležitosti osmdesátých narozenin Milana Uhdeho souborný cyklus jeho scenických děl. „Celodenní program završí obnovená premiéra hry Leoš aneb tvá nejvěrnější, popisující život skladatele Leoše Janáčka,“ řekla dramaturgyně Simona Petrů. 

Největší zájem je podle ředitele festivalu Martina Glasera o rodinná představení, ale prozatím jsou vstupenky dostupné na většinu představení. „Věříme, že i přes změnu termínu divadelní sály naplníme,“ dodal Glaser. Hry zahraničních souborů budou, až na dvě výjimky, tlumočené. Z technický důvodů překlad nebude možný jen v případě belgické inscenace Kamion, která se uskuteční na náměstí Svobody, a izraelské loutkové hry Dům u jezera. 

Klíčová slova: Divadelní svět Brno, festival, divadlo, kultura

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.