26.04.2016 18:44


Divadelní Setkání ve Zlíně chystá kromě představení i besedy a workshopy s herci

Autor: Anna Mikulová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Festival Setkání/Stretnutie 2016 představí od 17. do 21. května ve Zlíně dramaturgické novinky českých a slovenských souborů. Pozvání přijalo například Dejvické divadlo v Praze, Komorní scéna Aréna nebo Slovenské národní divadlo, které se do Zlína vrací již poněkolikáté. Patronem letošního ročníku, na němž budou zároveň předány dvě divadelní ceny, se stal herec Martin Myšička.

Zástupci festivalu Setkání/Stretnutie. Foto: Anna Mikulová

Zlín - Divadelní festival Setkání/Stretnutie 2016 už po jedenadvacáté nabídne divákům ve Zlíně výběr nových česko-slovenských představení. Ve velkém sále Městského divadla Zlín i na komornějších prknech Malé Scény a Studia Z se od 17. do 21. května představí divadelní soubory z České i Slovenské republiky v čele se známými hereckými osobnostmi jako je Martha Issová, Igor Bareš, Lenka Krobotová, Tomáš Šulaj a další. Patronem letošního ročníku se stal herec Dejvického divadla v Praze Martin Myšička. Uvědomil jsem si, že princip festivalu Setkání je to, proč divadlo dělám. Festival umožňuje nejen setkávání divadelníků s diváky, ale i herců z různých souborů vzájemně, a proto je mi ctí, že můžu být jeho součástí,” řekl Myšička. Mezinárodní festival snaží ukázat aktivní spolupráci českých a slovenských divadel a upozornit na novou dramaturgickou tvorbu. 

Cena Martina Porubjaka za mimořádný osobní přínos ke slovensko-českým vztahům v oblasti divadelního umění. Foto: Anna MikulováPoprvé v historii Setkání/Stretnutie udělí ředitel Městského divadla Zlín Petr Michálek dvě festivalová ocenění. Cenu Martina Porubjaka za mimořádný přínos slovensko-českým vztahům v oblasti divadelního umění převezme slovenský herec Martin Huba. Dramatik Martin Porubjak byl velmi aktivním člověkem právě v debatách o spolupráci českých a slovenských divadelníků, proto ocenění získalo jeho jméno,” vysvětlil Michálek. Sošku navrhl scénograf Fero Lipták, který se rovněž postaral o vizuální podobu celého festivalu. V letošním roce vyhlásí organizátoři i nejlepší původní text české divadelní hry, který navazuje na dnes už neexistující soutěž o Cenu Alfréda Radoka. 

Festival se rovněž po letech vrací ke své prvotní podobě přehlídky dramaturgických novinek. Jedinou výjimkou je hra Je třeba zabít Sekala v podání Národního divadla Brno, kterou ale jako první uvedlo před lety právě zlínské divadlo, proto jsme ji do programu zařadili,” uvedl dramaturg Vladimír Fekar. Diváci se tak mohou těšit například na herecký výkon Davida Novotného v inscenaci Kafka 24 o smíření s konečností života umělce z repertoáru Dejvického divadla. Pražský soubor zároveň uvede i režijní debut Ivana Trojana, představení Zásek, odehrávající se ve výtahu. Lákadlem je také inscenace Cena facky, kterou budou moci diváci zhlédnout rovnou ve dvou různých provedeních libereckého divadla F. X. Šaldy a Slováckého divadla Uherské Hradiště,” řekla tajemnice festivalu Vladimíra Dvořáková. Ze slovenských souborů přijede již poněkolikáté Slovenské národní divadlo, které celý festival zakončí, nebo Radošínské naivní divadlo s inscenací Sláva.  

Letošní ročník nabídne kromě divadelních představení i bohatý doprovodný program, jehož novinkou jsou dílny pro studenty uměleckých škol i veřejnost. Pilotní projekt vychází z letité spolupráce s Janáčkovou akademií múzických umění v Brně a návštěvníkům nabídne workshopy tvůrčího psaní s Františkem Karlem Tománkem, divadelní fotografie, herectví nebo divadelního managementu. Festival pravidelně myslí i na nejmenší diváky v podobě sobotního programu pro rodiny s dětmi v parku za divadlem, kde se uskuteční i koncert Moniky Načevy s Michalem Pavlíčkem a dvojice Monikino Kino. Hlavní myšlenka festivalu setkávání diváků a divadelníků se promítá do besed s herci a festivalovými hosty, které budou následovat po každém představení. 

Klíčová slova: Setkání, divadlo, festival, Zlín

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.