31.10.2018 00:02


Diváci viděli na Das Filmfestu nacistického funkcionáře i Miloše Formana

Autor: Veronika Kolaříková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Festival německy mluvených filmů Das Filmfest se v Brně koná od pondělí 29. října do pátku 2. listopadu v Místodržitelském paláci na Moravském náměstí a v kině No Art. Divákům nabídne mnoho oceňovaných snímků i menších produkcí, ke kterým by se v klasických kinech nikdy nedostali.

Brno – Třináctý ročník festivalu byl v pondělí zahájen hvězdně obsazenou muzikálovou tragikomedií od Joachima A. Langa s názvem Mackie Messer – Brechtův třígrošový film, který pořadatelé promítli v Místodržitelském paláci. Souběžně byl v kině No Art uveden snímek Zahrada, který získal hlavní cenu na Mnichovském filmovém festivalu.

Úterní program byl otevřen dokumentárním filmem Life as it is: Miloš Forman on Miloš Forman. Forman je skvělým vypravěčem, který dvě hodiny vypraví v komplexním rozhovoru o svém životě, filmové tvorbě, komunismu, svobodě a síle přátelství. Dílo bylo natočeno v roce 2000, ale autor Robert Fischer jej kompletně sestříhal až po smrti Formana v dubnu tohoto roku.

„O festivalu jsem se dozvěděla od kamarádky z Rakouska, která tady momentálně žije. Napřed jsem vůbec nechtěla jít, ale když jsem zjistila, že jeden z filmů je o Miloši Formanovi, vůbec jsem neváhala. Nebyla jsem si úplně jistá, co čekat, ale musím říct, že jsem nadšená,“ uvedla návštěvnice Eliška Bártková s tím, že určitě půjde i na jiný film.

Brněnská přehlídka se na rozdíl od pražské nemůže chlubit pompézností a plejádou hostů. Přesto má ale co nabídnout. „Líbí se mi, že je festival celkově takový komornější, klidnější. Má pro mě speciální atmosféru, proto chodím pravidelně snad už čtvrtým rokem,“ řekl Filip Kubec, který přišel na film Murer – Anatomie procesu, jenž objasňuje jeden z největších soudních skandálů z poválečných procesů s nacisty.

Festival tradičně pořádají Goethe-Institut, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v České republice. Program obsahuje pět sekcí. Das Filmfest Spezial nabízí nejzajímavější a oceněné filmy, Die Doku zase dokumentární snímky a Shorts představuje krátkometrážní díla. Poslední jsou dvě tematické sekce s názvem Osobnost nebo Spolu&Sám, v rámci které uvede kino například svěží vztahovou komedii Kim má penis.

Klíčová slova: das filmfest, filmový festival, miloš forman

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.