21.04.2017 13:50


Diváci uvidí v Brně po více než dvaceti letech Spící krasavici

Autor: Michael Malík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Balet Petra Iljiče Čajkovského Spící krasavice mohou zhlédnout 22. dubna po dvaceti letech diváci Národního divadla Brno. Režisérem inscenace je ruský baletní mistr Bachram Juldašev, který celé dílo nastudoval podle původní choreografie Mariuse Petipa. Představení je známé svými velkými nároky jak na tanečníky, tak na scénické a kostýmní výpravy.

Brno – Novou inscenaci baletního představení Petra Iljiče Čajkovského Spící krasavice představí 22. dubna soubor Národního divadla v Brně. Diváci mohli dílo vidět v Brně naposledy v roce 1993. Představení obsahuje původní choreografii autora Mariuse Petipa, kterou nastudoval ruský baletní mistr Bachram Juldašev. O inscenaci je velký zájem a představení pro letošní sezónu jsou již téměř vyprodaná.

Představení Spící krasavice má premiéru 22. dubna. | FOTO: Michael Malík

Spící krasavice klade velké nároky na tanečníky, scénu i kostýmy. „Pozvánku k režírování tohoto příběhu o vítězství dobra nad zlem jsem přijal, protože jsem věděl, že brněnský soubor tak náročné představení zvládne. Do choreografie jsme v podstatě nemuseli zasahovat, protože ta původní Petipova je dokonalá právě tak, jak je,“ vysvětluje režisér a choreograf představení Bachram Juldašev.

Náročnost kostýmů popisuje výtvarnice kostýmů Ľudmila Várossová. „Vytvořit kostým z doby carského Ruska je náročné i pro výtvarníka, který se zabývá tvorbou kostýmů již mnoho let. Já se snažím při práci na každém baletu někam posunout. Při tvorbě kostýmů ke Spící krasavici jsme využili počítačovou technologii, kdy jsou vzory na šaty naneseny a velkým tlakem nalisovány,“ upřesňuje Várossová.

Z představení má radost umělecký šéf baletu brněnského Národního divadla Mário Radačovský. „Je to naše druhá nejdražší produkce. Těší mě, že se u ní sešli baletní mistr Juldašev, výtvarnice kostýmů Várossová a výtvarník scény Peter Čanecký, tedy tři profesionálové s jasnou představou, kterou se jim potom podařilo zasadit do možností naší scény,“ sděluje Radačovský.

Inscenace budí u veřejnosti velký zájem. „Mám ráda Čajkovského balety, například Labutí jezero jsem viděla několikrát. Na Spící krasavici se těším i z toho důvodu, že zde tak dlouho nebyla. Určitě si ji nenechám ujít,“ říká návštěvnice divadla Martina Zemková.

Spící krasavice je jedním ze tří baletů Petra Iljiče Čajkovského a v minulosti byla v Brně uvedena v roce 1952 a poté 1984 a 1993. Nová inscenace trvá dvě a půl hodiny a kromě premiéry je v plánu pět repríz v této sezóně a šest dalších v té následující.

Klíčová slova: balet, divadlo, umění

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.