01.04.2018 22:05


Diváci budou muset přelaďovat. Česká televize bude vysílat na jiné frekvenci

Autor: Sára Suchá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Česká televize bude nově vysílat na nové frekvenci. Změna se dotkne všech domácností, které přijímají signál anténou pozemním vysíláním. Změna je nutná kvůli mobilním operátorům. Díky změně budou moci rozšířit svůj dosah. Nově by měli vlastníci mobilních zařízení mít možnost připojení k vysokorychlostnímu internetu a kvalitnějšímu signálu na více místech České republiky.

České Budějovice - Zástupci České televize oznámili, že dojde k uvolnění stávající frekvence signálu, na kterém doposud přijímali vysílání tisíce lidí. Lenka Borsuková je jednapadesátiletá žena a matka. „Zrovna před dvěma lety jsme si koupili novou televizi, proto nás informace o přelaďování příliš nepotěšila,“ řekla Stisku Borsuková.

Signál, který přinášel televizní noviny České televize (ČT) do tisíce domácností, se uvolní pro mobilní operátory. Ti tak budou moct lépe pokrýt celou Českou republiku kvalitnějším signálem a připojením k internetu. Česká televize tak půjde nově přijímat na signálu DVB-T2. Ten však stávající majitelé televizí, kteří přijímali signál pomocí antény, nebudou schopni zachytit.

Změna se netýká lidí, kteří sledují televizní programy ze satelitního nebo kabelového připojení. Ostatní diváci mají dvě varianty. Buď si koupí odpovídající set-top-box, nebo budou muset přistoupit ke koupi nové televize. Pokud se rozhodnou pro druhou alternativu, tak je důležité, aby si pohlídali, že nová televize je označená štítkem DVB-T2/HEVC.

„Nemám peněz na rozhazování, takže pravděpodobně přistoupím ke koupi nového set-top-boxu, který je pro mě cenově přijatelnější. Rozhodně však nejsem z celé situace nadšená,“ okomentovala pro Stisk Borsuková. Nejnižší cena set-top-boxu, který bude schopný přijímat nový signál, se pohybuje okolo sedmi set korun.

Zájemci si mohou potvrdit, zda se jedná o správný set-top-box, na webových stránkách www.dvbt2overeno.cz/, které provozuje společnost České Radiokomunikace. „Určitě je větší zájem jak o televize, tak o set-top-boxy. Ten, kdo má starou televizi, tak si většinou koupí novou, ale nedá se to úplně rozlišit. Je to tak půl na půl,“ uvedl pro redakci Stisku prodejce Datartu Filip Tomasko.

Dnes došlo k přeladění dětského programu ČT :D a ČT art na nové rozhraní. Diváci, kteří nevlastní odpovídající zařízení, již tento kanál ČT nenaladí. „Mám malého syna, který zde rád sledoval různé pohádky. S přeladěním mohli počkat alespoň po velikonočních prázdninách,“ řekla Stisku Borsuková.

Přeladění ostatních kanálů ČT je naplánované na několik fází od listopadu roku 2019. V květnu 2020 budou všechny kanály ČT přístupné pouze na nové frekvenci.

Klíčová slova: televize, DVB-T2

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.