13.04.2019 14:10


Díky studentům Lékařské fakulty Masarykovy univerzity si můžete nechat bezplatně změřit krevní tlak nebo vyzkoušet první pomoc

Autor: Hana Podhorná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V rámci světového dne zdraví, které připadá na sedmého dubna, uspořádal spolek IFMSA tradiční akci s názvem Zdraví pod kontrolou. Akce probíhá v nákupním centru Olympia až do neděle 14. dubna. Lidé si mohou přijít bezplatně změřit hladinu cukru v krvi, tlak, nebo se dozvědět, jak správně funguje trávicí systém.  

Akce Zdraví pod kontrolou

Brno – Mezinárodní federace asociací studentů medicíny neboli IFMSA pořádá celovíkendovou akci Zdraví pod kontrolou, a to v nákupním centru Olympia. Návštěvníci si mohou zjistit jaké mají BMI, vyzkoušet první pomoc a nechat si poradit od nutričních specialistů, fyzioterapeutů nebo dentálních hygieniků.

Dětská nemocnice

Děti si mohou vyzkoušet, jaké to je být doktorem. Celý projekt je podle medika Dominika Centera postaven tak, aby se děti přestaly bát chodit k lékaři. „Chceme změnit jejich přístup v tom, že se doktora nemusí bát. I oni se jednou mohou stát lékaři a zachraňovat životy,“ vysvětlil Center.

Dentální hygiena

Studentky z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity vysvětlují, jak správně pečovat o dutinu ústní. Pro děti mají přichystané i omalovánky. 

Měření krevního tlaku

Jedno ze stanovišť slouží k měření hladiny cukru v krvi. Optimální hladina glykémie je 5,6 mmol/l.

Projekt HOBIT

Součástí akce je i projekt HOBIT fakultní nemocnice u svaté Anny. „Máme na starosti osvětu o cévní mozkové příhodě. Nejdůležitější je rozpoznat příznaky a zavčas zavolat záchranku,“ představila projekt Marie Fialová. Jednou z nejčastějších příčin cévní mozkové příhody je právě vysoký krevní tlak, které je možné si změřit na dalším stanovišti. 

Studenti zísakavají za účast body

Akce pomáhá i studentům medicíny. „Jsme tu poprvé. Je to pro nás skvělá příležitost, jelikož za tyto akce získáváme body, které nám pomáhají dostat se na například na stáže,“ řekla studentka medicíny Jana Šoltysová.

První pomoc

V rámci akce Zdraví pod kontrolou si mohou návštěvníci vyzkoušet na figurínách správný postup první pomoci. „Ukazujeme, jak se zachovat, pokud uvidíme člověka v bezvědomí. První pomoc není jen o tom, pomoci člověku, důležité je myslet také na vlastní bezpečí,“ vysvětlila studentka medicíny Hana Záhumenská.

Návštěvníci hodnotí akci kladně

Nadšení byli i návštěvníci, kteří se nezdráhali vyzkoušet jednotlivá stanoviště. Mezi nimi byla i Jitka Hanková se svými dětmi. „Myslím si, že je to skvělé vidět tolik mladých nadšených studentů medicíny. S dětmi jsme to tu obešly, nejvíc se jim líbila dětská nemocnice s plyšáky,“ komentovala Hanková.

Studenti budou k dispozici až do neděle 14. dubna

Studenti Lékařské fakulty jsou budou k dispozici v nákupním centru Olympia do neděle 14. dubna do 20:00. Neváhejte a přijďte se vyšetřit.

Klíčová slova: Olympia, Zdraví pod kontrolou, Lékařská fakulta, studenti, medicína, IFMSA

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.