19.12.2020 19:12


Díky stáži poznávám módu i z druhé strany, říká studentka

Autor: Kateřina Špásová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Chanel, Versace nebo Dior. Celosvětově známé módní domy nabízí neplacené stáže těm nejtalentovanějším studentům módy. Stejně tak i československý módní fenomén Vanda Janda dává příležitost mladým lidem získat cenné poznatky ve svém salónu. 

Módní průmysl je odvětvím, které svou kreativitou a exkluzivitou láká nemalé množství dívek. Zatímco některé si přejí být modelkami, jiné touží psát do módních magazínů, či dokonce modely samy tvořit. Cesta k úspěchu je však v tomto světě možná ještě o chlup trnitější než v jiných oblastech. Nejcennější jsou zkušenosti, přehled a otevřená mysl.

Blanka Podvolecká je studentkou Arts Management na Vysoké škole ekonomické v Praze. Její celý život se točí kolem módy - se svou výškou přes 180 cm a velmi hubenou postavou dokonce několik let uvažovala nad aktivní kariérou modelky. Nakonec se však i přes všemožné nabídky agentur rozhodla umění spíše studovat, než ho předvádět.

V rámci studia si plánovala zkusit nějakou stáž. Počátkem letošního roku zveřejnila slovenská módní návrhářka Vanda Janda, která v posledních letech hraje velmi významnou roli na československé módní scéně nabídku stáže přímo u ní v ateliéru. Těm, které móda i veškerý proces kolem zajímá, nabídla možnost spolupráce na kolekcích i přehlídkách. Podle očekávání bylo zájemců mnoho, kdo by taky nechtěl sbírat zkušenosti v salónu jedné z neviditelnějších návrhářek v domácím prostředí.

Na nabídku stáže narazila i Blanka. „Vždycky jsem se zajímala o módu. Vandu jsem navíc sledovala už dlouho na Instagramu, takže jsem věděla, co tvoří a s jakými lidmi spolupracuje. A to mi bylo sympatické,“ popisuje své důvody, proč se rozhodla na výzvu návrhářky poslat svůj motivační dopis a zkusit štěstí u osobního pohovoru.

Tým lidí kolem slovenské módní divy žijící v Praze ale není nijak rozsáhlý. Stážisti tak nemají jen jednu konkrétní činnost. Pracují na tom, co je zrovna potřeba. „Občas běžím pro něco přes půlku Prahy, další den zařizuji modelky na focení, organizuji sklad, odesílám zásilky nebo se všichni společně radíme nad novou kolekcí či instagramovým obsahem,“ říká Blanka o rozličné práci v salónu i mimo něj.

Ačkoliv byl letošní rok pro pořádání společenských akcí velmi nepříznivý, podílela se Blanka na dvou přehlídkách v rámci celosvětového seriálu Fashion Week. První z nich se uskutečnila netradičně v online prostředí a byla s ní spojena i online prezentace kolekce pro módní časopis Vogue. Druhá přehlídka proběhla na počátku září v Klášteře sv. Gabriela v Praze za poměrně normálních podmínek. Mimo to se angažovala i na nejnovější kolekci, kterou návrhářka s týmem představila teprve před pár týdny.

V posledních letech se začalo jméno Vanda Janda ve společenských kruzích skloňovat čím dál tím častěji. Mezi její ikonické kousky patří především obrovské tylové šaty i sukně. Nesmí také chybět růžová barva a třpytivé doplňky. Mimo kolekcí pro přehlídková mola ale v její dílně vznikají i teplákové soupravy s typickými podvazkovými pásy či trička s výšivkami, která jsou k dostání na jejím eshopu. 

I přes to, že jde o velmi úspěšnou návrhářku však Blanka necítí při vzájemné spolupráci nebo komunikaci žádnou přehnanou nervozitu. „Vandu už beru víc osobně než jen jako známou osobnost. Je to cílevědomá, milá a velmi inspirativní žena,“ vysvětluje svůj současný vztah s návrhářkou mladá stážistka.

Zkušeností tak Blanka díky téměř roční stáži získala mnoho. Vzhledem k tomu, že se v rámci svého studia věnuje umění, práce v kreativním prostředí jí láká i do budoucna. „Nemám ale asi přímo vysněnou pozici, spíš jen směr, kterým bych se chtěla vydat. Jsem otevřená různým možnostem,“ dodává ohledně svých plánů jednadvacetiletá studentka.

Klíčová slova: móda, stáž, módní návrhářka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.