16.04.2018 17:54


Díky nákupu oblečení z druhé ruky mohou lidé přispět ke zlepšení životního prostředí

Autor: Dagmar Matulíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Stále více lidí se uchyluje ke shánění oblečení a věcí denní spotřeby z druhé ruky, na bleších trzích, v secondhandech nebo ve free shopech. Řízení se myšlenkou kus za kus, kdy člověk přinese nějakou nevyužitou věc a odnese si jinou, kterou potřebuje, může snížit hromadění věcí na světě a plýtvání výrobními zdroji. Zároveň se tak lidé stanou k věcem ohleduplnější.

Lidé přinesli do FreeShopu spoustu oblečení. FOTO: Dagmar Matulíková

Brno - Kus za kus je heslem různých blešáků, free shopů či zón bez peněz. Hlavní filozofie těchto akcí spočívá v omezení plýtvání s oblečením či dalšími věcmi denní spotřeby. Opětovným využíváním věcí dávají lidé najevo svůj zájem o životní prostředí a také snahu o budování lepšího světa, ve kterém se nebudou hromadit nevyužité předměty.

S myšlenkou „stop plýtvání“ začali pracovat také studenti z Nadačního fondu studentů Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. „V Brně jsou projekty kus za kus hodně patrné, jedná se o zóny bez peněz a podobně. My jsme proto také cílili na tuto oblast. Říkali jsme si, že to může být zajímavé i pro studenty,“ uvedla Markéta Jurčová z organizačního týmu FreeShopu. Tím, že lidé na tuto akci přinesou svoje věci, které už nepoužívají, pomáhají jiným, kteří mohou opravdu využít to, co už někdo nepotřebuje. Nejde však pouze o oblečení. Zájemci mohou vyměňovat také boty, šperky, kuchyňské nádobí nebo knihy.

Snahu o vdechování druhého života nepoužívaným věcem měl také Skautský institut v Brně. „Je to fajn cesta pro lidi, kteří nechtějí nakupovat většinu věcí v řetězcích. Zároveň je to způsob, jak moci obměňovat šatník pravidelně,“ komentovala blešák jeho pořadatelka Anna Hubáčková ze Skautského institutu. Jejich vizí je uspořádat obdobnou akci zaměřenou na sdílení věcí jednou za každé roční období.

„Zájem o levné oblečení je. Ale myslím si, že je to spíše z hlediska nízké ceny, než kvůli dopadu na udržitelnost Země,“ konstatovala Markéta Jurčová. Ať je však motivace lidí jakákoli, akce je vždy prospěšná. „Díky naší spolupráci s nadací Veronica půjdou nerozebrané věci do jejich nadačních obchodů. A následný výtěžek putuje na podporu komunitních projektů v Brně,“ uzavřela Jurčová. Mezi tyto projekty patří například péče o přírodu v Brně nebo ochrana životní prostředí. Skautský institut spojil tuto akci s neziskovou organizací NaZemi, která se snaží informovat veřejnost o nelidských podmínkách v továrnách oděvního průmyslu.

Se stejným principem pracuje také projekt sdílených lednic v Brně. Rozhovor s jeho iniciátorkou Terezou Navrátilovou o tom, jak brněnské sdílené lednice fungují, je možné si přečíčíst ZDE.

Klíčová slova: blešák, sdílené věci, nevyužité oblečení

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.