23.04.2020 21:23


Dezinfekci proti koronaviru míchají v laboratoři dobrovolníci, pomůže i v Řecku

Autor: Štěpán Vojtěch | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Pro výrobu dezinfekce slouží v těchto týdnech laboratoř Střední průmyslové školy chemické v Brně. Už více než deset tisíc litrů připravili pro potřebné její učitel a další dobrovolníci, včetně studentů Masarykovy univerzity.

Dobrovolníci na Střední průmyslové škole chemické v Brně připravují dezinfekci proti koronaviru.

Brno – Bonboniéry a roušky leží jako poděkování v kanceláři Střední průmyslové školy chemické v Brně, v jejíž laboratoři připravují dobrovolníci dezinfekci proti koronaviru. Tu rozdávají lékařům, sociálním pracovníkům, obcím a dalším potřebným.

Dezinfekci si lidé berou zdarma nebo za příspěvek na její výrobu. „Motivuje nás, když vidíme, jak jsou za ni lidé vděční a že mají radost. Z fary nám dokonce přinesli med. Člověk má pak chuť dělat tu práci dál,“ řekl učitel Střední průmyslové školy chemické Radek „Rradon“ Matuška, který zároveň pokračuje v online výuce svých studentů.

Spolu s ním dezinfekci připravují studenti Masarykovy univerzity nebo dobrovolníci z VIDA! science centra. „Pár nás chodí pořád, zbytek se střídá podle toho, jak kdo může. Obvykle pracujeme tak v pěti až sedmi lidech,“ nastínil student chemie z Masarykovy univerzity Erik Kalla.

Dobrovolníci vyrábí dezinfekci především pro charity, domovy důchodců nebo nemocnice. „Ale dáváme komukoliv, kdo si objedná. Sem tam si někdo přeje zbytečně moc, takže množství limitujeme, abychom byli schopni poptávku zvládnout,“ uvedl Matuška. Zájemců je podle něj spousta, ale zároveň se dobrovolníkům daří produkci zvyšovat. „Předpokládám, že s otevíráním škol v dohledné době budeme cílit i na ně,“ doplnil.

Dosud skupina namíchala více než deset tisíc litrů, přičemž jeden litr vystačí zhruba na pět set použití. „Hodně práce máme s logistikou nebo papírováním. Schází hlavně obaly, taky líh, ze kterého se dezinfekce vyrábí, někdy nechodí úplně na čas. To je pro naši práci omezující,“ řekl Matuška. Samotné výrobě věnují dobrovolníci dva dny v týdnu. „Za den nám toho projde rukama i tuna, takže je ta činnost náročná na záda, ramena. Ze šroubování uzávěrů máme puchýře, ale pořád je to výrazně lepší než sedět doma,“ dodal.

Příprava je podle Matušky jednoduchá. „Stačí ve správných poměrech smíchat líh, glycerin, peroxid vodíku a vodu. Pak už to jen celé pořádně protřepat a stočit do láhve,“ vysvětlil. Dezinfekce pak funguje na podobném principu jako mýdlo a pro její použití platí obdobná pravidla. Tedy nanést si ji do dlaní v přiměřeném množství a oplachovat v ní ruce minimálně dvacet až třicet vteřin.

Dvě stě litrů si od dobrovolníků objednali například lidé z restaurace Tři ocásci, kteří se dlouhodobě staví za lidská práva. U nás teď vzniká sběrné místo pro humanitární pomoc uprchlíkům na řeckém ostrově Lesbos, takže spolu s dalšími organizacemi plánujeme dezinfekci a další materiál poslat transportem právě tam, nastínil Tomáš Gabrhelík ze Třech ocásků.

Klíčová slova: dezinfekce, dobrovolníci, koronavirus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.