08.04.2018 14:05


Devátý ročník Svitavského Fandy doprovázel chaos. Změny v programu mátly diváky

Autor: Nikola Pavlasová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Na divadelních prknech svitavské Fabriky a Divadla Trám se v pátek a sobotu představili mladí amatérští divadelníci z Pardubického kraje. Organizátoři krajské přehlídky Svitavský Fanda se letos potýkali s řadou problémů. Milovníci divadla mohli zhlédnout celkem pět inscenací. Porotci nakonec ocenili tři soutěžní soubory.

Olomoucký soubor Nabalkoně vystoupil s představeními Láskabaret a Hanoko. Foto: Nikola Pavlasová

Svitavy - Již podeváté zamířili mladí divadelní nadšenci z Pardubického kraje začátkem dubna do Svitav, aby své inscenace předvedli na přehlídce Svitavský Fanda. Oproti minulým ročníkům nabídl program poměrně málo soutěžních představení. V prostorách Multifunkčního centra Fabrika a nově zrekonstruovaném Divadle Trám se v pátek a v sobotu vystřídali mladí ochotníci z Olomouce, Svitav a Ústí nad Orlicí. „Svitavské soubory většinou tvoří až polovinu účastníků. Letos se kvůli úrazu své manažerky neměly účastnit, a proto byla přehlídka chudší. Nakonec se ale Svitavští zmohli a poslední večer s jedním představením vystoupili,“ řekla organizátorka Eva Kolářová.

Letošní ročník provázel chaos. Organizátoři museli několik dní před divadelním víkendem měnit program, na internetu tak návštěvníci mohli najít hned několik jeho verzí. Změnám se pořadatelé nevyhnuli ani v době, kdy už samotná přehlídka probíhala. „Dvě představení jsem letos nestihla, protože jsem měla starý program a o změnách jsem nevěděla. O posunutí jedné hry třeba informovali až přímo na místě v pátek při jiném představení,“ řekla Kateřina Stündlová, která se přehlídky jako divačka účastní každoročně.

Krajská přehlídka mladého amatérského divadla Svitavský Fanda slouží jako postupové kolo na celostátní přehlídku experimentujícího divadla Šrámkův Písek, přehlídku studentských divadelních souborů Mladá scéna Ústí nad Orlicí a přehlídku divadel poezie Wolkerův Prostějov.

V porotě letos zasedli Kamil Bělohlávek, Kamila Konývková a Matěj Šefrna. Hlavní ocenění udělili souboru NAOPAK Svitavy za představení Silvestr 2020 a souboru Veselé zrcadlo Ústí nad Orlicí za hru Zoe. Obě inscenace získaly doporučení na divadelní přehlídku Mladá scéna Ústí nad Orlicí. Cenu za uchopení inscenace porotci udělili souboru Nabalkoně Olomouc za představení Hanoko.

Klíčová slova: divadlo, divadelní přehlídka, Svitavský Fanda

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.