28.04.2020 11:06


Dětské domovy trápil nedostatek ochranných pomůcek. Teď vyhlížejí letní tábory

Autor: Petra Šebková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Kvůli uzavření škol musí dětské domovy řešit, jak organizovat domácí výuku pro děti různého věku. Se zásobováním ochrannými pomůckami jim pomohli dobrovolníci.

Na začátku pandemie děti neměly dostatek ochranných pomůcek (Zdroj: Fotobanka Pexels)

Rovečné Kvůli zavřeným školám se vychovatelé v dětských domovech stali zároveň učiteli pro děti různého věku a potřeb. Museli sehnat dostatek ochranných pomůcek a zajistit, aby se děti necítily izolované. 

V dětském domově v Rovečném na Vysočině žije dvanáct dětí ve věku od čtyř do dvaceti let. Domácí vzdělávání je náročné. Naši vychovatelé pracují více hodin, než jim dovoluje úvazek,” říká ředitel domova Radoslav Pokorný. Obává se, že na konci školního roku nebude mít dostatek peněz na vyplácení mezd.

Na začátku nouzového stavu dětským domovům se zvládnutím situace pomáhaly dobročinné organizace. „Dětem bohužel neumíme pomoci, aby se v této době necítily izolované. Alespoň jsme proto dětským domovům pomohli s financováním technického vybavení, které je potřeba pro online výuku,” říká ředitelka Nadace Terezy Maxové Terezie Sverdlinová.

V Rovečném děti izolaci zvládají podle ředitele Pokorného dobře. Myslel jsem, že to budou zvládat hůř, ale zavedená pravidla respektují. Pomáhá nám, že máme u domova velkou zahradu a můžeme na výlety do přírody,” říká Pokorný. Kontakt s rodiči či kamarády se jim snaží zajistit přes mobil nebo sociální sítě. 

Problémem byl na začátku pandemie také akutní nedostatek ochranných pomůcek. Prvně jsme si roušky šili sami, pomáhaly i děti, pak se na nás s pomocí obrátili dobrovolníci a různé nadace,” říká ředitel Pokorný. Vyzdvihuje třeba práci skupiny kolem filantropa Tomáše Slavaty, která v době nedostatku objížděla se zásobami dětské domovy po celém Česku. 

Některé děti byly před vypuknutím epidemie zvyklé na na víkendové návštěvy u rodičů nebo dalších blízkých. Návštěvy jako takové nemůžeme plošně zakázat. OSPOD (Orgán sociálně právní ochrany dětí, pozn. red.) musí dát souhlas, že se dítě může s návštěvou setkat, a po návratu musí dítě zůstat v preventivní karanténě,” vysvětluje předsedkyně Federace dětských domovů Jana Koubová.

Do Rovečného ani před vypuknutím epidemie moc náštěv nejezdilo. Když už k tomu v současné situaci dojde, postupujeme čistě individuálně. Pokud přijede za dítětem návštěva, tak se s ní dětí setká mimo budovu domova a za přísných hygienických podmínek,” přibližuje ředitel domova Pokorný. 

Podle Pokorného jejich domov už zřizovatel vybavil dostatkem ochranných pomůcek. V současnosti ho trápí spíše to, jak budou vypadat prázdniny. Pokud děti nebudou moci odjet na letní tábory, bude to znamenat zase více práce pro vychovatele, kteří si nebudou moci vyčerpat řádnou dovolenou,” upozorňuje Pokorný. Vláda by o pořádání letních táborů měla rozhodnout v květnu. 

Obavy z budoucnosti pak mají také neziskové organizace pomáhající mladým, kteří z dětských domovů odchází. Devadesát procent našich příjmů jde ze soukromého sektoru, od firemních dárců, ale ti teď musí řešit svou existenci," říká ředitelka organizace Nadání a dovednosti.

Mimořádní opatření také komplikují samotnou práci těchto neziskových organizací, která spočívá v podpoře a pomoci dospívajícím a vyžaduje osobní kontakt přímo v terénu. Potřebovali by pomoc se školou a samostudiem, museli jsme ale přerušit terapeutické a poradenské intervence," vysvětluje ředitelka organizce Janus Andrea Doubková. 

Klíčová slova: dětské domovy, nadace, dobrovolníci, ochranné pomůcky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.