14.05.2018 15:51


Děti z folklorního souboru opět otevřely luhačovické prameny

Autor: Dagmar Matulíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Hlava na hlavě a stánek na stánku. Tak vypadalo letošní Otevírání pramenů, které se uskutečnilo mezi 11. a 13. květnem v Luhačovicích na Zlínsku. Bohaté kulturní pásmo, do kterého patřila přehlídka dravců, historických aut a kostýmů, nebo folklorní písně a tance, bylo součástí zahájení lázeňské sezóny. Návštěvníky nalákal světoznámý léčivý pramen Vincentka, ale především krásné počasí. Akce Otevírání pramenů 2018 v Luhačovicích se zúčastnila také redaktorka Stisku.

Pramen sv. Josefa v Luhačovicích je méně slaný než světoznámá Vincentka. FOTO: Dagmar Matulíková

Luhačovice – „Pozor, pozor. S dovolením prosím, pozor. Omlouvám se,“ ozývá se ze všech stran. Když je někde tolik lidí, jako v Luhačovicích během akce Otevírání pramenů, nedá se ostatním vyhýbat s ladností. V páteční dopoledne totiž nastává na pouličním jarmarku tlačenice. Je sotva devět hodin ráno a stánkaři už mají nachystané všechno k prodeji. Trdelníky, koření, keramiku, hračky i nádobí ze dřeva. U drátěných výrobků, které prodává drátkař v dobovém kostýmu, je stále plno. Všechny zřejmě láká jeho netradiční vzhled způsobený šedým plnovousem a ozdobeným vysokým kloboukem. Většina ze zvědavců si ale výrobky z drátků nakonec nekoupí. Na odbyt jdou spíš různé druhy sýrů a salámů, které voní na několik metrů od stánku. „Koupíme si nějaký sýr na večer k vínu. Až se vrátíme z koncertu, bude se hodit,“ rozhoduje za celou skupinu kamarádek čiperná šedesátnice v růžové košili. Večerního koncertu Petry Janů se už teď nemůžou dočkat.

Drátkař lákal svým netradičním vzhledem. FOTO: Dagmar Matulíková

V sobotu je situace jiná. Všude je totiž ještě více lidí než předchozí den. Nejenom na jarmarku, ale také na lázeňském náměstí, na kolonádě, v hale Vincentka a dalších frekventovaných místech. Před desátou hodinou dopoledne přijíždí sanitka. Nějaké starší paní bez klobouku se udělalo špatně. Slunce ještě nepeče na plno, ale postarší dáma, která se před slunečními paprsky nijak nechránila, přichází o celodenní program. A že je na co se těšit. Za patnáct minut začíná letová ukázka dravců. „Prosím vás, držte si své děti, aby si je orel neodnesl jako odměnu,“ trochu nepovedeně vtipkuje sokolník, když si nasazuje velkou koženou rukavici. Ale o dravé ptáky mají zájem i dospěláci bez dětí. Na focení se stojí fronta.

Přehlídka dravých ptáků na lázeňském náměstí v Luhačovicích. FOTO: Dagmar Matulíková

Jak se zdá, fronty se během Otevírání pramenů stojí úplně na vše. Kromě focení s lidmi v historických kostýmech nebo s historickými vozidly se davy hrnou k léčivým pramenům. I když farář Hubert Wójcik slavnostně vysvětí prameny až v neděli, každý kdo má prázdný kelímek či láhev, si nabírá výrazně slanou, ale léčivou vodu už od pátku. Ottovku, Aloisku, pramen doktora Šťastného, nový Jubilejní pramen, taky pramen sv. Josefa. 

Nový jubilejní pramen se také těší oblibě. FOTO: Dagmar Matulíková

Samozřejmě nejvíc jde na dračku slavná Vincentka. Studená, stejně tak jako teplá. „Čerstvá Vincentka chutná úplně jinak, oproti té balené, kterou si můžeme koupit v obchodě,“ konstatuje asi sedmdesátiletý muž s ozdobným porcelánovým pohárkem v levé ruce a nakousnutým lázeňským oplatkem v pravé. Skupina dalších pěti vrstevníků souhlasně přikyvuje. „Jezdím sem na pobyty už čtyřicet let, ale stejně mě to nikdy neomrzí,“ dodává důchodce, když usrkuje Vincentky.

Jarně vyzdobená hala Vincentka. FOTO: Dagmar Matulíková

Odpoledne ale nastává zrada ze strany přírody. Přichází vydatný déšť. Přestože je parno a rozpálený písek na lázeňském náměstí tyto nesnesitelné teploty umocňuje, začít pršet by nemuselo. Ale pozdě. Na zem pomalu začíná dopadat jedna kapka za druhou. „Nic se neděje, počasí nám program nepřeruší,“ s profesionálním úsměvem volá organizátorka v reflexní vestě na lidi kolem sebe. O módní přehlídku Luhačovického okrašlovacího spolku Calma nikdo nepřijde. „V případě vytrvalého deště se program přesunuje do Domu kultury Elektra. Všichni jste srdečně zváni,“ pobízí mladá žena z organizátorského týmu návštěvníky, aby předešla panice. Ve vnitřních prostorech se odehrává i večerní program. O folklórní Besedu u cimbálu v Sokolovně je velký zájem. Všechna místa u stolů jsou obsazená a na parketu nezůstala jediná noha v klidu.

Ženy a muži v historických kostýmech se procházeli po náměstí. FOTO: Dagmar Matulíková

Naštěstí nedělní počasí akci přeje. Po dopoledním svěcení pramenů přichází program, na který se těší nejeden lázeňský host. „Babi, a kdy už to konečně začne? Kdy už budou tancovat?“ nedočkavě se vyptává šestiletý chlapec, který sedí s babičkou a dědou na lavičkách před pódiem u Společenského domu. Folklorní vystoupení souborů z Brna, Napajedel, Havířova a především z Luhačovic začíná ve tři hodiny. „Neboj, Tomášku, hned to bude, jen co paní moderátorka domluví,“ odvětí vnukovi dáma, která se před neúprosnými slunečními paprsky chrání deštníkem. Moderátorka Jitka Josková v krásných červených šatech vítá všechny diváky na hlavním programu Otevírání pramenů 2018 a jmenovitě představuje všechny důležité lidi, díky kterým se tato akce koná. Následně po ní pronáší krátkou řeč místostarosta Luhačovic Radomil Kop a také hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. Ale to už malý Tomáš začíná tleskat, protože na pódium přicházejí první děti v krojích. Hosty vítají písničkou o voděnce, kterou směřují ke všem léčivým pramenům.

Dětský folklorní soubor děkuje voděnce písničkou. FOTO: Dagmar Matulíková

A tím jsou Luhačovické prameny od 13. května oficiálně otevřeny.

Doprovodný program v rámci jarmarku byl pestrý. FOTO: Dagmar Matulíková

Klíčová slova: Luhačovice, Otevírání pramenů, Vincentka, folklor

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.