14.05.2020 19:56


Děti si v lesních školkách hrají venku, názory se na tuto instituci různí

Autor: Alžběta Cutáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Čas strávený na čerstvém vzduchu a radost z pobytu v přírodě. Takové dny dětem slibují organizace známé pod názvem lesní mateřské školky. Představují alternativu k běžným školkám, za umístění dítěte však rodiče platí.

Děti tráví čas v přírodě (Autor: Lucie Leňo Cutáková)BRNO - Lesní mateřské školky se od těch klasických odlišují tím, že děti netráví svůj čas v uzavřených místnostech, ale pod širým nebem v přírodě. Namísto her na koberci se seznamují s životem v lese. Některé věci jsou však společné, po celý čas jsou malí školáčci pod dozorem vychovatelek. Jednou z těchto školek je projekt Radovánky Kyjov na Hodonínsku.

Základní tábor a jediné zázemí, které mají děti i učitelky projektu Radovánky k dispozici, je vyhřívaná maringotka. Její stanoviště je po většinu roku na okraji města Kyjov na obecních loukách. Žaneta Brhelová školku Radovánky založila kvůli svému synovi a dceři. Věří v přínos pobytu v přírodě. „Děti jsou na čerstvém vzduchu, tvoří si tak přirozeně imunitu,“ vysvětluje. Jako nevýhodu chápe studené počasí v zimních měsících. S příchodem chladu tak tráví školáčci více času v maringotce.

Jana Kalousová, která své děti do této školky umístila, popisuje, jak vypadá běžný den. „Děti se ráno přivítají v kruhu a průvodkyně (učitelky v této školce – pozn. red.) je připraví na program. Dozví se, kam půjdou na výpravu nebo co budou ten den tvořit,“ popisuje. Kalousové se líbí zejména fakt, že jsou velkou část dne venku. „Pozorují své proměnlivé okolí v průběhu celého roku, seznamují se se vším kolem sebe,“ upřesňuje. Při venkovních aktivitách se dle jejího názoru děti dozvídají o svých schopnostech a možnostech těla.

Asistentka pedagoga ve státní mateřské školce Anna Lorenzová vidí v lesních mateřských školkách i nevýhody. Do čtyř let věku jí tento koncept nevadí, dítě si má dle jejího názoru především hrát, což školka plní. Problém nastává u předškolního věku. Podle ní tyto zařízení nedostatečně připravují na školu. „V předškolním roce je potřeba trénovat věci jako držení tužky, lateralitu ruky (upřednostnění buď pravé či levé ruky – pozn. red.) a správné návyky ohledně čtení. To se dělá dost těžko, když nemáte třídu a stoly,“ vysvětluje Lorenzová své stanovisko. Svůj názor opírá o subjektivní dojem, nevychází z ověřených dat.

Myšlenka lesních mateřských školek je podle webu lesnims.cz stará několik desítek let. Pochází ze zahraničí, kde se také těší největšímu rozvoji. Obzvláště v severských státech jako jsou Dánsko a Švédsko, ale také v sousedním Německu. Koncept se zabydluje i v českých podmínkách. Ministerstvo životního prostředí dle svých slov vzdělávání dětí v přírodě podporuje. Lesní školky získávají i oporu v zákoně. Podle webu Ministerstva školství mohou být od září roku 2017 zapisovány do školského rejstříku. Rodiče tak mohou lesních školek využít i pro splnění povinné předškolní výchovy dětí.

Klíčová slova: lesní mateřská školka, výchova, děti, alternativní životní styl

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.