22.03.2016 10:37


Děti s postižením máme ve škole už několik let, říká ředitelka školy

Autor: Eliška Kolmanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V poslední době si nejde nevšimnout mediální vlny, která se strhla kolem takzvané inkluze. Znevýhodněné děti by měly mít šanci na rovné vzdělávání nově i ze zákona. A s tím právě mnozí nesouhlasí a považují to za krok zpět. Proti navrhované změně je tak slyšet čím dál více argumentů, někdy zcela nepodložených. Inkluzi lze na školách však pozorovat už roky.

OSICE – Nenápadná budova uprostřed vsi nevzbuzuje na první pohled žádné emoce. Při bližším pohledu ale lze vidět výkresy v oknech a malé děti hrnoucí se ke dveřím do šatny. Základní a mateřská škola Františka Ředitelka školy Markéta Hrubá nevidí v inkluzi zásadní problém. Foto: Eliška KolmanováŠkroupa v Osicích na Královehradecku není tou největší školou v okrese. I tam se ale musí připravit na novinky, které by se mohly příští školní rok objevit. Zákon jim totiž ukládá za povinnost znevýhodněné dítě přijmout, když o zařazení požádá. „Momentálně máme zcela naplněnou kapacitu. Kdyby se ale takové dítě přihlásilo, budeme ho muset i přesto umístit,“ potvrdila ředitelka osické školy Markéta Hrubá.

O jakých dětech je vůbec řeč? Mělo by jít především o děti s lehčím mentálním či fyzickým postižením, stejně jako o děti ze znevýhodněných pozic. Všichni tito žáci, kteří by jinak základní školu zvládli a prošli jí bez problému, by skončili ve speciálních školách. „Absolvování klasické základky děti rozhodně více začlení a připraví pro život,“ souhlasila Hrubá. Zároveň ale dodala, že je potřeba uvědomit si určitou hranici, kdy to ještě jde. „Některým žákům by nástup na normální školu uškodil,“ řekla Hrubá. Podle ní by bylo vhodné, kdyby jednotlivé případy byly na individuálním posouzení ředitele, lékaře a rodičů. „Mělo by to být na konkrétním uvážení, třeba i se zkušební lhůtou ve škole, aby dítě zjistilo, jak bude výuku zvládat,“ popsala Hrubá.

Důležité je vidět hranici

V současné době navštěvuje malou vesnickou školu hned několik dětí s lehčími problémy. Mezi nimi jsou i dva autisté. „Nejsou s nimi potíže, děti s problémy začleňujeme již několik let. Oni ani asistentka nijak nenarušují výuku a vše probíhá v pořádku,“ okomentovala situaci na škole ředitelka. Zároveň se ale nebála přiznat, že i u nich se kdysi vyskytl problém se začleněným žákem. Často ze školy utíkal a někdy svými výbuchy chování narušoval výuku. I proto je podle Hrubé důležité, aby se dbalo na meze, které jsou ještě pro třídu snesitelné a sledovat, kdy už to nejde.

Problém ale není jenom případné začlenění do kolektivu. Překážka se může objevit i v podobě bezbariérového přístupu do budovy. Ten na škole zatím chybí. „Měli jsme tu maminku, která chtěla dát své dítě k nám. Když ale viděla, že škola nemá bezbariérový přístup, sama uznala, že by bylo lepší zvolit jinou školu,“ popsala jeden případ ředitelka. Osická škola zatím stavební úpravy neplánuje, vše by bylo na domluvě s jednotlivými rodiči.

Inkluze, česky zahrnutí, spadá do akčního plánu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Strategie 2020. Podle nařízení Evropské unie by se Česko mělo více snažit začlenit znevýhodněné děti do hlavního vzdělávacího proudu. Myšlenkou projektu je rovný přístup ke vzdělávání pro žáky, kteří by běžnou výuku normálně zvládli.

Klíčová slova: Inkluze, základní škola, vzdělávání, strategie 2020, EU, Osice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.