16.04.2018 20:14


Děti o modelářství jeví stále zájem, pokles nastává především při přechodu na střední školu

Autor: Ondřej Vaculík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Organizátoři modelářské soutěže Slavičínský šikula chtějí děti odtáhnout od počítačů, aby získaly manuální zručnost. Ta se jim hodí v zaměstnání i praktickém životě. Mladí modeláři po dokončení základní školy ztratí na internátu možnost, jak se svému koníčku věnovat. Problémy trápí i vedoucí modelářských kroužků, které omezuje nutnost pedagogického minima. Firmy navíc podporují především jiné aktivity.

Modelářská soutěž ve SlavičíněSlavičín – Modelářskou soutěž Slavičínský šikula pořádal místní klub modelářů již poosmnácté. Do Slavičína přijelo své výrobky ve dnech 15. a 16. dubna představit několik modelářů, kteří dorazili z moravských i českých měst. Především děti pak soutěžily v 60 kategoriích. Organizátory soutěže příjemně překvapilo, že oproti loňskému ročníku přibylo výtvorů, které zhotovili mladí modeláři.

Soutěž se pořádá především pro děti. „Chceme je odtáhnout od počítačů, aby neztratily manuální zručnost a trpělivost. Modely seniorů slouží především jako inspirace pro nejmladší. Pokud si nevychováme nástupce, náš koníček umře. Děti si navíc zkušenosti z modelářství odnesou i do budoucna. Manuální zručnost se jim hodí do budoucí profese, nebo když si budou chtít něco opravit doma. Zároveň nebudou mít mozoly jen od klepání do klávesnice,“ řekl ředitel akce Martin Procházka.

Spolu s Tomášem Hájkem vede Procházka klub modelářů ve Slavičíně. Zájem o modelářství mezi dětmi v tomto městě neklesá. „Stále se nám daří lákat mladé, byť s obtížemi. Ve Slavičíně máme tři modelářské kroužky a všechny mají naplněnou kapacitu,“ dodal Procházka. „Mladší nadále jeví zájem. Tradičně stagnují junioři, kteří mají jiné starosti. Senioři zase udělají zhruba jeden model za rok. Ale i tak jsme rádi, pokud je k nám přivezou,“ sdělil Hájek.

Zájem u modelářství zpravidla klesá při přechodu na střední školu. „Na internátu již ztrácejí možnosti, jak se tomu věnovat. Na víkend se sice vracejí domů, ale mají své povinnosti i doma. Pokud však někoho modelářství opravdu baví, po studiu se k tomu zase jako senior vrátí,“ řekl Hájek. „Dokud se tomu dítě věnuje v místě bydliště, je to ještě fajn. Jakmile však odejde na školu a získá jiné kamarády, zájem opadá,“ doplnil Procházka.

Jedním z vystavovatelů byl i Jiří Špalek, který své výrobky představil spolu se synem. „Vystavuji zde dřevěné domečky a syn zase výrobky z lega,“ uvedl Špalek, který se domnívá, že zájem o modelářství klesá kvůli technologiím. „Mladé nezajímá práce, ale mobil a počítač. Hodně dětí, co chodilo k nám do kroužku, neumělo ani pořádně držet nůžky. Navíc mně připadá, že místo modelářů přibývá firem, které vyrábějí přímo stavebnice,“ dodal modelář Špalek ze Štítné nad Vláří.

Modelářství se též musí potýkat s nepřízní od státních institucí. „Vedoucí modelářských kroužků si musí kvůli státu dodělávat pedagogické minimum. Vedoucí se tomu přitom věnuje ve volném čase, který tráví s cizími dětmi. Vyškolení si však musí hradit sami. Kvůli nulové podpoře státu kroužky padají. Firmy podporují především fotbal a hokej. Zájem o modelářství stále je, ale kvůli pedagogickému minimu schází vedoucí,“ vysvětlil Jan Klečka, který vede modeláře v Napajedlích.

Organizátoři se snaží návštěvníky soutěže nalákat i na doprovodný program. „Nechceme to zaměřit jen na modelářství, vždy připravujeme i doprovodný program s místními oddíly, například s airsoftovým klubem,“ uvedl Procházka. Vystavené modely se neskládají pouze z papírových a plastových výrobků. „Máme zde kroužek robotiky, merkuru, lega či práce se dřevem,“ doplnil Hájek.

Klíčová slova: modelářství, Slavičínský šikula, modeláři

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.