30.04.2019 14:45


Děti internetu, aneb fenomén mamablogerek

Autor: Tereza Kráčmarová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Soukromé fotografie dětí sdílí na sociálních sítích 75 procent rodičů. A zhruba jedno procento píše o svých ratolestech blog. To jsou výsledky výzkumu E-Bezpečí, který se věnoval mimo jiné chování rodičů na internetu.

Dítě. Foto: Tereza Kráčmarová.

Česká republika – Doba se proměnila a místo fotoalb s vyvolanými snímky máme telefony a profily na sociálních sítích plné fotografií. Dobrovolně se můžeme rozhodnout, co zveřejníme a co už by ostatní vidět neměli. Někteří se ale na internetu objevují mnohem dříve, než vůbec dokážou první fotografii sami pořídit. Až 75 procent rodičů totiž podle výzkumu E-Bezpečí sdílí fotky svých děti na sociálních sítích v režimu, kdy je mohou vidět pouze přátelé. Zcela veřejně sdílí fotky ratolestí více než pět procent dotázaných.

Necelé jedno procento rodičů podle stejného výzkumu sdílí o dětech osobní informace včetně fotografií na blozích. Těmto blogům se říká mamablogy. V říjnu 2018 se dokonce uskutečnilo i vyhlášení třetího ročníku soutěže MAMAblog roku. Čtenářské ankety se zúčastnilo bezmála 140 mamablogerek. „Matky často sdílí soukromé věci, problémy a intimnosti. Nechávají nahlédnout do své rodiny a na prožívání těhotenství,“ řekla pořadatelka soutěže Michaela Švestková Červená. Podle ní je u blogerek hranice ještě posunutá. Už tím, že se rozhodly o své rodině psát, pootevřely dveře do svých domovů víc než běžná maminka. „Vždycky bych si kladla otázky. Svěřuji toho tolik, co bych řekla prodavačce v pekárně? Ukázala bych tyhle fotky nejen svým fanouškům, ale třeba i kadeřnici?“ dodala Červená.

Riziko nemusí být žádné, ale dle ředitele Národního centra bezpečnějšího internetu Jiřího Palyzy  se děti na fotkách šířených rodiči mohou za pár let stát terčem posměchu okolí. „Zkuste se vžít do situace, kdy jste ve společnosti, ve které hrajete určitou roli. Někdo, koho zrovna nemusíte, ve vámi neočekávanou chvíli vytáhne vaše fotografie z dětství, na kterých nejste zrovna v lichotivých situacích. Asi vám to moc příjemné nebude,“ uvedl Palyza. A podobně to podle něj funguje na internetu. Rodiče mohou sdílením fotografií vytvářet dětem digitální stopu, aniž by to děti mohly jakkoliv ovlivnit.

Motivace pro psaní mamablogů jsou prý různé. „Třeba dětská lékařka Míša z blogu MK Life začala díky úspěchu blogu vést po celé republice semináře o první pomoci pro děti. A má přesně to, co chtěla: netradiční práci. Nemusí jen sedět v ordinaci a stále hlídat, zda ve školce neťuká na hodinky nervózní učitelka, že školka už zavírá a maminka ordinuje,“ uvedla příklad pořadatelka soutěže, podle které je blog i příležitostí najít si budoucí pracovní uplatnění.

Jednou z mamablogerek je i Sabina Hašková Huřťáková. Postřehy ze života mámy sdílí na blogu blaznivamama.cz. „Píšu blog o svém mateřství a o svém životě. A děti jsou jeho součástí. Takže proč by tam jejich fotky nemohly být? Hlídám si, aby děti nebyly nahé, ale jinak nevidím důvod, proč se o fotky nepodělit,“ vysvětlila Huřťáková. Doplnila, že její blog čtou hlavně maminky na mateřské. Na blog chodí ale i ženy, kterým už děti odrostly. „Každý si tam najde to své,“ doplnila mamablogerka.

 

Blog Bláznivá máma. Printscreen.

Mamablogerka Lucie z instagramového účtu zivotpo30ce také sdílí fotografie dětí. „Primárně o dětech můj instagram nejprve nebyl. Je o mém životě a pravdou je, že se teď můj život točí hlavně kolem dětí. Ale předpokládám, že třeba za deset let už budou na fotkách jen okrajově,“ sděluje maminka.  Lucie se snaží svým účtem ukázat ostatním maminkám, že nejsou samy. To, co řeší na svém instagramu, může řešit mnohem více maminek, které mají podobně staré děti i podobné starosti.

Instagram zivotpo30ce. Printscreen.

Mamablogerky se zaměřují na různá témata. „Nejradši mám influencerky (člověk, který má vliv na sociálních sítích, pozn.red.), které předávají zkušenosti,“ přiznala pořadatelka MAMAblogu roku. Tvořilky pro děti vaří, vyrábí prostírání, domečky ze špejlí. Zážitkářky a požitkářky píší, kde byly o víkendu, co snídají v hipsterském bistru a proč si koupili nový koberec. Testovačky zkouší třeba nový zubní kartáček s myšákem, ale i rudou rtěnku.

Dětské fotky lze zneužít pro vytváření falešných dětských profilů pro infiltraci do dětských cílových skupin na sociálních sítích. Podle Jiřího Palyzy se fotografie (polo)obnažených dětí z rodinné dovolené u moře nebo ze setkání s přáteli u bazénu mohou objevit v albech specifických skupin uživatelů, kteří si taková alba pořizují a sdílejí. „Ale nechci nikoho strašit, samozřejmě se nic z toho stát nemusí, jen je dobré pamatovat na to, že taková možnost existuje,“ ubezpečuje Jiří Palyza.

Výzkum E-Bezpečí se zaměřil i na to, jaký typ fotografií rodiče sdílejí. Čtyři pětiny sdílejí fotky, které umožňují dítě identifikovat. Zároveň ale neobsahují sexuální obsah. Tímto konáním dobrovolně prozrazují identitu svých potomků. Pětina rodičů sdílí i fotografie, na kterých jsou děti částečně obnaženy a lze určit jejich identitu. Fotografie, na kterých bylo dítě obnažené v novorozeneckém nebo kojeneckém věku sdílelo 3,5 procenta rodičů.

Klíčová slova: mamablogerka, blog, blogerky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.