14.05.2015 10:35


Děravá obrana kazí myšlenky na medaile

Autor: Bulánková Veronika | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Na chyby už není čas. Čeští hokejisté se dnes večer utkají s Finskem, které zdobí pravděpodobně nejlepší brankář na turnaji Pekka Rinne. Dosavadní výkony domácích borců, ale nebyly přesvědčivé.

Mistrovství světa v ledním hokeji je za půlkou. Za pár dní bude známé jméno země, kam letos poputuje zlato. Naděje, že zůstane u pořadatelů šampionátu v Česku, existuje, protože naděje umírá poslední, ale dívat se skrz růžové brýle může způsobit nepříjemný šok. Skvělá forma Jaromíra Jágra tým nespasí. Hokej je kolektivní hra, a pokud nezačnou všechny článkyVeronika Bulánková fungovat stejně dobře, na finále se Růžičkovi svěřenci podívají pouze z tribuny. Divácký rekord, kterého Česká republika zcela jistě dosáhne, pak bude jediným důvodem k oslavě.

Čtvrtfinále mají Češi v kapse a nic na tom nemohlo změnit ani úterní utkání se Švýcarskem.  Hráči stále patří mezi ty lepší, ale pozici hokejové elity budou muset ještě obhájit, protože dosavadní výkony nebyly stoprocentní. Ačkoli Růžička míchá sestavu jako kouzelník karty a už snad nezbývá možnost, kterou by nevyzkoušel, zásadní herní posuny vidět nejsou. Svůj díl viny nese právě i trenér. Vedený touhou nalézt tu nejlepší formaci nedává jednotlivým lajnám čas se sehrát.

Každé mužstvo má tři díly, které do sebe musí zapadat. Prvním je dobrý brankář, schopný na poslední chvíli zachránit skóre. Ondřej Pavelec takovým je. Jeho úspěšnost přes devadesát procent není nejvyšší na mistrovství, ale s ofenzívou otravných Rakušanů si poradil skvěle a vychytal čisté konto. I když na něj dlouho nic nešlo a následné střely byly velké šance. Své kvality prokázal už mnohokrát.

Ani útok není úplně špatný, a to i navzdory pomalejším rozjezdům, skóre zápasu se hokejistům podařilo otevřít jen dvakrát ze sedmi pokusů. Skoro se zdá, že potřeba dotahovat a vidina prohry je burcují k lepším akcím. Vrásky ale nejen trenérům dělá třetí článek mužstva, defenzíva. Jakmile se soupeř dostane do třetiny domácích, skoro vždy to zavání gólem. Obráncům chybí pohyb a snaha hráčům vypíchnout puk. Vytvářejí skrumáže před brankou, které sice cloní potencionálním střelám, ale v konečném důsledku i Pavelcovi, a ten ztrácí přehled.

V zápasech proti papírově slabším týmům domácí i s chybami dospěli k vítězstvím. Dokud hrají před bránou protivníka a ostatní nepouštějí k puku, dokážou si vytvořit tlak a mnohdy jej i zakončit gólem. Velké problémy nastaly ve chvíli, kdy se proti nim postavila silnější Kanada či Švédsko. Ačkoli by se jim při troše dobré vůle mohli rovnat bruslením i střelbou, obrana je táhne ke dnu jako stokilové závaží. Když se úsilí vyrovná a hraje se takzvaně nahoru dolů, každou chybu v defenzívě soupeř krutě trestá.

Jistý posun nastal v zápase s hokejisty helvétského kříže. Obránci konečně ukázali obětavost a neohroženě padali do střel, ale zase haprovala ofenzíva rozhozená absencí Jaromíra Jágra, který se na ledě objevil jen při prvních dvou střídáních. Opět se tak ukázala klíčová úloha osmašedesátky při přecházení modré čáry a nahrávání na góly. Mužstvo na něj nadmíru spoléhá a jeho odstoupení z utkání zbytek týmu nemile zaskočilo. Vypořádat se s tím dokázali až ve třetí třetině, ale gólové šance jim chyběly stále. V hokeji platí, že co zpacká obrana, musí dohánět útok, ale jak se ukázalo v úterý, útok bez Jágra je bezradný.

Mistrovství není jen o technice a taktice, velkou roli bude mít i to, na čí stranu se zrovna přikloní štěstí a v jakém psychickém rozpoložení mužstvo nastoupí na led. Češi jdou do čtvrtfinále po sérii vítězství v řadě a měli by mít relativně vysoké sebevědomí. Dopředu je žene také touha nezklamat domácí publikum.  I přes děravou obranu je tedy možnost, že český tým zasáhne do bojů o medailové příčky. Je důležité navázat na výkon defenzívy v zápase se Švýcary a uvolnit svaly Jaromíra Jágra, za což odpovídá fyzioterapeut Pavel Kolář.  Do dnešního duelu s Finskem Jágr nastoupí a nezbývá než doufat, že se mu zdravotní komplikace nevrátí. Takže vzhůru do čtvrtfinále a ještě dál!

Klíčová slova: mistrovství, hokej, obrana, Jágr

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.