23.04.2018 19:35


Den Země slavily na Kraví hoře tisíce lidí

Autor: Karolína Poláčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brňané v sobotu slavili celosvětový Den Země. Letošní program na téma péče a ochrana zvířat si užili především malí návštevníci. Pro dospělé organizátoři připravili různé přednášky a workshopy. Nechyběl ani bohatý kulturní program a tradiční velká propojovací hra. Na akci se podílelo přes dvacet organizací, některé lákaly návštevníky třeba na virtuální realitu.

Den Země na Kraví hoře. Autor: Karolína Poláčková

Brno – Tisíce lidí přišly v sobotu fandit fauně na Kraví horu. Brňané tak v předstihu slavili Den Země. Program připravili především pro děti, na své si přišli ale i dospělí. „Na Dni Země spolupracuje přes dvacet organizací z Brna a okolí. Je to dlouholetá tradice a dobrá příležitost přiblížit témata životního prostředí veřejnosti. Letošní ročník věnujeme zvířatům,“ řekla za pořádající organizaci Lipka Lenka Kopáčová.

Děti čekala spousta vzdělávacích a poznávacích her, tvořivých dílen a stanovišť. Kromě stánků, na kterých se dozvěděly o životě a ochraně zvířat, se tam mohly naučit třeba i recyklovat. „Učíme děti třídit odpad, vezmou si tašky a uklidí z lesa nepořádek. Na akci chodíme pravidelně a myslíme, že díky takovým akcím se lidé vzdělávají,“ vyjádřila za společnost Sako Hana Jurmanová.

Dospělí návštěvníci se mohli účastnit celé řady přednášek a také několika venkovních workshopů. Součástí akce byl i EKOtrh, který nabídl ekologické a lokální výrobky. „Akce má smysl především pro rodiny s dětmi, na každém stánku se dozví něco nového. Důležité tady není spotřební hledisko, ale přesah, který akce nabízí,“ řekla Simona Horká, koordinátorka časopisu Sedmá generace a administrátorka online aktivit Hnutí Duha Olomouc.

Organizátoři se postarali také o bohatý kulturní program. Koncertovat přišly brněnské kapely Přístav, Kupodivu a Nevermore & Kosmonaut. Melodie západní Afriky přinesla dívčí kapela Spálený sušenky. Pro dětské publikum odehrálo dvě pohádky Divadlo Koráb.

U stánků se lidi mohli nejen naučit něco nového, ale také se vžít do kůže zvířat.  „Přinesli jsme návštěvníkům téma etiky chovu hospodářských zvířat, které by jinak na festivalu nikdo nezastupoval. Největším lákadlem byla možnost vyzkoušet si na vlastní kůži, jaké to je strávit pár minut po boku zvířete ve velkochovu a to pomocí virtuální reality a videí,“ řekla členka neziskové organizace NESEHNUTÍ Anna Kučerová. Mnozí návštěvníci byli otřeseni tím, co viděli. „Dozvěděla jsem se o velkochovu a jsem vyděšená. Ani v nejhorších snech jsem si nepředstavovala, že se takhle zachází se zvířaty. Akce má smysl, děti poznají věci, na které není přes rok ve škole čas,“ uvedla návštěvnice Iva Mazalová.

Ne všichni se na přehlídku organizací dívají pozitivně. „Zásadně na takové akce nechodím a nezáleží, jestli jsou jednou do roka nebo každý měsíc. Volný čas se snažím využít líp a myslím, že by mé chování taková událost v žádném směru neovlivnila," řekl student informatiky Masarykovy univerzity Imrich Nagy.

K rozličným pohledům návštevníků se vyjádřila i Kopáčová. „Pokud člověk přijde jednou na takovou akci, tak se jeho chování vůči přírodě příliš nezmění. Kdyby byl Den Země jediná osvěta, kterou děláme, tak by význam neměla. Lidé se tam ale dozví o různých kroužcích a o tom, jak se mohou vzdělávat,“ dodala na závěr.

Den Země pořádá organizace Lipka již několik let. I letos se návštěvníci mohli zapojit do velké propojovací hry. Za aktivitu na každém stanovišti získali hrací žetony, se kterými mohli hrát další zajímavé hry.

Klíčová slova: Den Země, Kraví hora, Lipka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.