06.12.2016 15:44


Debatovat jsem se naučil až na kongresech, říká student práv Michal Vosinek

Autor: Kristýna Šopfová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Lidé mají různé záliby. Někteří chodí rádi na koncerty, další na výstavy a jiní se účastní simulace OSN nebo modelu amerického kongresu. Podle Michala Vosinka na nich člověk nezíská pouze znalosti z mezinárodní politiky, ale naučí se také skvěle debatovat.

Michal Vosinek na českém modelu amerického kongresu v Plzni. zdroj: americkykongres.cz

Politika a Právo. Sušší kombo se jen těžko hledá. Přesto se najdou lidé, kteří si je zamilovali natolik, že ve volném čase navštěvují simulace mezinárodních organizací. Jedním z nich je student práv na Masarykově univerzitě Michal Vosinek, který se začal o simulace zajímat před dvěma lety. Účastnit se modelu OSN nebo NATO ovšem předpokládá dostatečnou dávku odvahy mluvit, trochu manipulativního nadání a orientaci v mezinárodní politice. I to může být hobby.  

Modely simulací, na které Michal jezdí, mají jasnou myšlenku. Vytvořit totožné prostředí mezinárodní organizace, kde mají účastníci role politiků. Každý z nich reprezentuje jednu členskou zemi a jejich cílem je dohodnout se na konkrétním opatření. Většinou se těchto několikadenních akcí účastní studenti středních a vysokých škol.

S kůží na trh

Jedním z hlavních přínosů těchto simulací a modelů je, že jsou účastníci nuceni debatovat a vymýšlet argumenty. Většina z takových akcí je placená a trvá několik dní, tím spíš se od účastníků očekává, že budou chtít diskutovat. Michal byl ze začátku stejně nesmělý jako ostatní, ale tím, že do toho dal peníze, se odhodlal mluvit a začalo ho to bavit. Poprvé si Michal vyzkoušel model amerického kongresu, na který jej upozornila kamarádka. „Bylo to něco, co mi vůbec nešlo. Když jsem měl na střední nějaký referát, byl jsem z toho úplně na nervy,“ vysvětluje Michal, proč se na model přihlásil. „Na kongresu jsem nakonec mluvil deset minut naprosto o ničem,“ doplňuje. Vedle toho se chtěl zdokonalit v právním psaní a využít své znalosti ze studia. Stejně tak je podle něj skvělé poznávat lidi, se kterými může ve dvě ráno mluvit o politice, aniž by to někomu připadalo divné.

Teď už si vybírá, kam pojede, podle témat. Teprve nedávno se však rozhodl navštěvovat simulace i v cizích zemích. Když si před odjezdem volí stát, který chce reprezentovat, většinou sáhne po takovém, který nemá nikdo rád – třeba Rusko. „Baví mě na tom ten konflikt, dělat oponenta ostatním,“ vysvětluje Michal. Poslední zastávku měl ve Slovinsku na modelu NATO, na který se připravoval asi čtyři dny. Cesta tam byla jeden velký otazník. Sdílená jízda z Vídně až do malé vísky ve Slovinsku o čtyřech domech hned vedle dálnice. Z bezradné situace jej zachránila ochotná kamarádka. První den byla pro účastníky připravena instruktáž doplněná přednáškou, odpoledne už na všechny čekalo první jednání. „Organizátoři hodí téma a ukažte, co umíte. Udělejte kompromis nebo se dohádejte,“ přibližuje Michal.

Právník se smyslem pro humor

Lidem chvíli trvá, než se osmělí, na to jsou ideální stmelovací večírky, ze kterých ale po vzoru Švejka může druhý den vzejít nějaký pikantní článek o místním kongresmanovi. Simulací se totiž účastní nejen politici ale i novináři. „To jsem takhle seděl v hospodě a jedna slečna mi řekla, že když zopakuju nějaké slovo, pokaždé umře jedno koťátko. No a jako správný republikán jsem se zeptal, jestli je černý, a druhý den bylo v novinách: „Senátor Vosinek vraždí koťátka.“,“ vzpomíná Michal. Politika podle něj nemusí být jen o suchém debatování a hledání kompromisu. „Jednou mě nařkli z veřejného podvodu a narušení etiky a dostal jsem možnost uspořádat si tiskovku. Já to místo omluvy pojal jako napadnutí druhé strany. Řekl jsem, že vyjednávat s republikány je jako nasedat na ananas - není to pohodlný a pak si říkáte, proč to vlastně děláte,“ vypráví Michal.

Účast na simulaci ať už mezinárodní nebo domácí instituce vidí Michal jako skvělou příležitost jak se naučit mluvit před lidmi. Myslí si, že se taková příležitost musí využít. Člověk se dozví něco nového o světové politice a problémech a zároveň se seznámí s řadou zajímavých lidí. 

Klíčová slova: debatování, právo, politika, kongres, čmak

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.