21.03.2018 09:39


Darovat, či nedarovat?

Autor: Tereza Košťálová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Krev, životodárná tekutina, jejíž darování lidem může zachránit život. Cesta krve z žil dárce do žil pacienta, který je v ohrožení, začíná na transfúzním oddělení. Než se ale dárce dostane přímo na odběrový sál, kde mu vypustí z žíly bezmála půl litru krve, musí projít kontrolou, jestli splňuje požadovaná kritéria, a pak si teprve může posedět na odběrovém sále. Ale všichni lidé krev nemohou darovat, ať už kvůli strachu z jehel, z krve nebo proto, že nejsou vhodnými dárci. A někteří s dárcovstvím váhají jen proto, že nevědí, co to obnáší.

Tereza Košťálová na odběrovém sále

Brno – Je to za mnou. A nesekla jsem sebou. To je asi první věc, která mě napadá, když v doprovodu kamarádky Ádi vycházím z transfuzního oddělení, kde jsem byla darovat krev. Doprovodím ji na autobus a sama pokračuji na byt, později ještě do školy. Ale jak to vlastně začalo?

Včera večer jsem si šla brzy lehnout. Ráno jsem byla trošku nervózní, a proto jsem se probudila už asi ve čtyři hodiny, ale naštěstí se mi podařilo ještě usnout. A pak zazvonil budík. Na snídani jsem měla přesnídávku, banán a rohlík a stihla jsem vypít asi 4 hrnky vody. Pít se musí. Hodila jsem na sebe oblečení a vyrazila na autobus k nemocnici.

Nejprve se s Áďou musíme před tou obrovskou nemocnicí v Bohunicích najít. Společně vcházíme do dveří transfuzního oddělení. Pro mě už známé prostředí. Šatna, dále něco jako čekárna pro dárce, která je docela naplněná lidmi, kteří přišli odevzdat půl litru krve na dobrou věc. Někteří sedí u samostatných stolečků, jiní sedí vedle sebe jako na nádraží. Dál je evidence, a pak následuje krátká chodba. Při zabočení doleva dojde člověk na odběrový sál a do ordinace na odběr krve k rozboru. Doprava vede chodbička ke dvěma dveřím na vyšetřovnu. Otázka zní, kde dnes moje cesta skončí a jestli se vůbec dostanu na odběrový sál. Nechci, aby tady Áďa byla zbytečně, takže doufám, že to zvládnu až do cíle.