11.03.2015 19:22


Danielův svět: Okno do duše sexuálního mučedníka

Autor: Kubová Barbora | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Vylučování jinak než heterosexuálně orientovaných lidí ze společnosti je u dnešní mladé generace na ústupu. Nejsou už většinou společnosti označováni za nemocné jedince, jak tomu bylo v dobách minulých. Dalo by se říct, že za svou orientaci se již nikdo nemusí stydět a skrývat se. Ale skutečně nikdo? Režisérka Veronika Lišková si pro svůj film vybrala těžké sousto – od normality na hony vzdálené a mnoha tabu opředené téma pedofilie. Ve snímku Danielův svět dává nahlédnout do duše pětadvacetiletého Daniela. Pedofila, který je platonicky zamilovaný do šestiletého chlapce.

Kontroverzní film se snaží postrčit diváka, aby se na pedofily podíval úplně jinak, a to s notnou dávkou tolerance a empatie. Při vyřčení slova pedofil následuje automatická asociace – deviant a násilník, který zneužívá ty nejzranitelnější, tedy děti. Pravdou však je, že devadesát procent násilných činů na dětech páchají ti, kteří pedofilové nejsou. Film se pokouší divákovi ukázat, že to jsou lidé, kteří děti doopravdy milují, což se naprosto vylučuje s tím, že by jim nějakým způsobem dovedli ublížit. Pedofilové jsou prostě mezi námi. A jsou to také lidi, s právem na život, na život alespoň částečně naplněný.

Barbora Kubová. Foto: Veronika Kovářová

Na rozdíl třeba od homosexuality ale Danielova orientace naráží na obrovskou a nezbouratelnou zeď – zeď nedotknutelnosti a nedostupnosti jejich vytoužených protějšků. A to je, jak všichni víme, ten kámen úrazu. Prostřednictvím zpovědi pedofilního mladého muže se tvůrci filmu snaží ukázat pedofily jako lidi, kteří si to, kdo je přitahuje, sami nevybrali, kteří nepodléhají bezhlavě svým sexuálním pudům a od většinové představy „úchylů“ mají daleko. To se jim však, bohužel, zejména kvůli vystupování Daniela, tak úplně nedaří. Už od prvních okamžiků diváka udeří do obličeje Danielovo teatrální vystupování a v jezeře sebelítosti utopené monology. Sebelítost bych, vzhledem k vyhlídkám, že jeho sexuální ani partnerský život nebude nikdy naplněn, aniž by se musel dopustit zapovězeného činu, který se mu samotnému hnusí a který on sám odmítá, Danielovi odpustila. Co mu ale, a potažmo celému filmu neodpustím, je, že pro mě kvůli divadelnímu vystupování hlavního (anti)hrdiny postrádá opravdovost a bezprostřednost jaké jsou třeba v dokumentárních filmech Heleny Třeštíkové.

Vzhledem k režisérčině záměru ukázat pedofily jako jedny z nás, působí paradoxně, že ve filmu se právě celý Danielův život točí právě jen kolem nenaplněného sexuálního projevu. Daniel je zde ukazován z velké části jen jako mučedník svých sexuálních tužeb. K tomu přispívá i jeho neustálé opakování fráze, že jeho jediným sexuálním partnerem je pravá ruka, a má-li chuť na něco exotičtějšího, použije levou.

Nejsilnější scénou filmu není ani to, jak před instalatérem schovává nástěnky polepené fotkami malého chlapečka, které má ve svém bytě, ani jak se společně s hrstkou dalších rozhodne své sexuální zaměření odhalit na pochodu Prague Pride. Nejvíce z celého filmu zapůsobí scéna, kdy se Daniel setká se svou matkou. Chvilka v obývacím pokoji, která trvá jen pár minut, se zdá nekonečná. Drásavá atmosféra rozpačitosti a nevyřčených slov lítosti „dobrý bože, můj syn je pedofil…“, by se dala krájet. Tato scéna je takovým smutným zhmotněním beznaděje a bezvýchodnosti celé situace.

Danielův svět boří zažité stereotypy a to je moc dobře. Těžkou tematiku, u které je jasné, že vzbudí mnoho nenávistných reakcí, se režisérka snažila pojmout jemně a žensky. Divák, který se však s problematikou pedofilie ještě nikdy nesetkal, se na základě tohoto filmu stavu akceptování pedofilů jako lidí, kteří mají v naší společnosti také své místo, moc nepřiblíží. Film však otevírá nové nediskutované téma, což možná jednoho dne umožní pedofilním lidem sebevyjádření, které z nich učiní pro společnost jedince mnohem méně nebezpečné, než dnes pod tíhou skrývané orientace jsou.

Klíčová slova: Daniel, film, recenze, pedofilie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.