28.03.2020 08:44


Dancehall jsem nesnášela, teď je pro mě vším, říká tanečnice Karolína Kupská

Autor: Vlasta Macháčová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Začínala u hiphopu, nakonec se ale rozhodla věnovat dancehallu. Olomoucká tanečnice a trenérka Karolína Kupská teď na svém instagramu pořádá taneční výzvu pro všechny, kteří se chtějí hýbat karanténě navzdory.

Karolína Kupská

Olomouc – Karolína Kupská je olomoucká tanečnice a trenérka dancehallu, specifického odvětví pouličního tance. Na svém instagramu teď pořádá taneční výzvu, do které se může zapojit úplně každý. O svých tanečních začátcích i o trénování přes internet mluví v rozhovoru pro Stisk. "Denně trénuji a chci to sdílet s ostatními," říká.

Challenge v karanténě je taneční výzva, kterou jste spustila na svém instagramovém účtu. Jak přesně funguje? 

Téměř každý den natáčím jeden dancehallový krok, který se moji sledující naučí. Následně nahrají na video, jak ten konkrétní krok tancují, a video mi pošlou. Pustím si ho, soustředím se na to, co mají špatně, co by mohli zlepšit, pak jim to znovu individuálně vysvětlím. Takhle komunikujeme, dokud to nemají zvládnuté. 

To zní zdlouhavě. 

Na tréninku je to mnohem jednodušší. Tancujete s člověkem a hned vidíte, že to není, jak má být.  Tady ta komunikace často trvá. Občas si videa tanečníků pouštím třeba desetkrát, než přijdu na to, co přesně dělají špatně a můžu jim to vysvětlit. 

Setkáváte se často s tím, že se tanečníci pohyb naučí špatně? Že ho z videa třeba úplně nepochopí? 

Záleží jak u koho. V dancehallu je několik pohybů, které se využívají v mnoha různých krocích, a pokročilejší tanečníci už je znají. Začátečníci to mají těžší, je to pro ně něco naprosto neznámého a přes video jim toho nemůžu předat tolik, jako osobně.

V čem ještě je těžší učit tanec přes internet? 

Je nepříjemné, že nevidíte, jestli lidé na druhé straně skutečně tancují. Stejně dobře by tam mohli sedět, jíst brambůrky a pít colu. Na tréninku máte kontakt, vidíte ostatní tanečníky a povzbudí vás to, tady tomu chybí atmosféra. Něco s někým sdílíte, ale zpátky už nic nedostáváte.

Proč jste se rozhodla tuto výzvu rozběhnout? 

Jsem člověk, co se chce v dancehallu vzdělávat a posouvat, často koukám na videa a učím se nové kroky. Sama teď každý den trénuju, tak jsem to chtěla sdílet s ostatními. Challenge primárně vznikla pro moji dancehallovou crew, lidi, které běžně trénuju, mnohem více se ale zapojili tanečníci z ostatních složek naší skupiny. 

Tanečníci, kteří se do výzvy zapojí, mohou být za své výkony i odměněni. Jak oceňujete ty nejlepší?

Na instagramu jim k videím, která mi zašlou, přidávám malé jamajské vlajky (na Jamajce se dancehallová kultura vyvinula, pozn. red.). Vybírám si ty, na kterých se mi daný krok líbí nejvíc, oceňuji však také snahu. Občas máme něco tak těžkého, že to úplně správně nezatancuje nikdo. Vlaječky získávají ale i slabší tanečníci. Je to pro ně taková zpětná vazba a motivace zároveň. 

Co dostane ten, který získá do konce karantény nejvíce vlajek?

Mám takovou představu, že až to všechno skončí, ti nejlepší vyhrají moji lekci zdarma. 

Začínala jste u hiphopu, dancehall přišel až později. Původně jste tento styl ani neměla ráda. Co způsobilo tu změnu? 

Sama pořádně nechápu, jak se to stalo. Když jsem s tancem začínala, dancehall jsem nesnášela. Jednou týdně jsme mívali dancehallové tréninky, které mě nebavily, nechtěla jsem tam chodit. Pak ale přišla první soutěžní sezóna. 

A ve skupinové formaci byla i dancehallová část. 

Někde tam přišel zlom. Trenérka mě neustále sekýrovala, že to tančím špatně, a já už to nechtěla dál poslouchat. Začala jsem intenzivně trénovat a najednou ty pohyby vypadaly líp a líp. Trenérka měla radost a začala mě podporovat. Od té doby jsem u dancehallu zůstala. 

Máte nějakou radu pro ty, co si nejsou jistí, zda se do vaší challenge zapojit, jestli je to pro ně to pravé?

V životě je dobré zkoušet nové věci, i věci, které třeba člověka úplně nebaví. To říkám z vlastních zkušeností. Buď se utvrdíte v tom, že to skutečně není nic pro vás, nebo se třeba ve vás něco zlomí. Za tu zkoušku to stojí. 

Klíčová slova: dancehall, tanec, trenérka, trénink, online, street dance, koronavirus, epidemie, pandemie, karanténa

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.