10.05.2018 21:41


Další ročník Tmavomodrého festivalu startuje již v pátek. Brnu představí svět zrakově postižených

Autor: Kristýna Svobodová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

„Poznejte svět nevidomých!“ láká potenciální návštěvníky organizace TIC Brno, jež stojí za pořádáním Tmavomodrého festivalu – akce s mezinárodní účastí, která je kromě setkání nevidomých a slabozrakých i osvětou ohledně zrakového postižení pro širokou veřejnost. Od pátku do neděle tak mohou nejen obyvatelé moravské metropole navštívit desítky workshopů, přednášek, výstav a tanečních vystoupení společně s benefičním koncertem.

Tmavomodrý festival - logo
Brno
– Již po devětadvacáté bude zítra a během víkendu město Brno místem pro každoroční setkání nevidomých a slabozrakých. Skrze tradiční mezinárodní akci nazvanou Tmavomodrý festival se Turistické a informační centrum Brno snaží přiblížit problematiku obdobného hendikepu také široké veřejnosti.

Té je věnována dokonce část samotného programu. „Připravujeme řadu vystoupení, ale uskuteční se i zážitkový den pro veřejnost na Moravském náměstí,“ komentuje letošní plán akce Gabriela Peringerová, zástupkyně TIC Brno. Dodává, že součástí je i výstava fotografií Jindřicha Štreita, jejímž úkolem je především ukázat život lidí s mentálním a kombinovaným postižením v domovech a stacionáři. „Vyvrcholením festivalu je další novinka – Tančírek na nádvoří Staré radnice – a s ním spojený tradiční benefiční koncert, v letošním roce kapely Do Větru, jehož výtěžek poputuje právě zrakově handicapovaným dětem,“ odhaluje Peringerová.

Návštěvníci si tak dle jejích slov mohou kromě podpory nevidomých a slabozrakých užít připravovanou šifrovací hru, podívat se na výcvik vodicích psů nebo se dozvědět užitečné informace o zrakovém hendikepu. Součástí vzdělávacího programu bude totiž také Tmavomodrý den pod hlavičkou TyfloCentra Brno – instituce vstupující do organizace samotného festivalu prezentací výpočetní techniky pro zrakově postižené.

Tmavomodrý den zahrnuje interaktivní ukázky sociálních služeb, při nichž si mohou lidé vyzkoušet praktické životní události poslepu – chůze s bílou holí, člověče nezlob, psaní na speciálním Pichtově psacím stroji nebo vyzkoušení aplikace Cash Reader na rozpoznávání bankovek, již představí nevidomí lektoři výpočetní techniky, Jan Pokorný a Martin Baláž, kteří se na jejím vývoji podíleli.

Účelem festivalu však není pouze informovat o novinkách a představovat zrakový hendikep veřejnosti. „Tmavomodrý den poukazuje na to, jak důležitá a nezbytná je pomoc zrakově postiženým, a to ve spojitosti s poskytovanými sociálními službami, které jsou přenositelné do praktického života – umět bezpečně zvládnout orientaci v prostoru a umět komunikovat s využitím výpočetní techniky,“ vysvětluje Michal Ptáček, zástupce TyfloCentra Brno.

Pomocí přednášek, prezentací a workshopů totiž s TIC Brno spolupracuje také Teiresiás – středisko Masarykovy univerzity pro pomoc studentům se specifickými nároky. Při doprovodné akci Jarní Agora 2018, která je součástí Tmavomodrého festivalu, se během 12. a 13. května představí 16 témat zkoumajících problematiku světa zrakově postižených do větší hloubky. „Nabízíme jednak workshopy, které přitahují pozornost jak médií, tak návštěvníků, ale pak i takové, které nejsou o nic méně přínosné a hodnotné, ale věnují se tematice, jež není vždy vnímána atraktivně z pohledu propagace. Je ale neméně důležitá v tom, že na nich každodenní fungování zrakově postižených lidí stojí,“ poukazuje Radek Pavlíček, pracovník Střediska Teiresiás.

Jako highlighty akce zmiňuje 3D tisk pro zrakově postižené s výstavkou vyrobených modelů a možností zhotovení bysty vlastního obličeje. Představí se i navigační systém Naviterier uzpůsobený potřebám nevidomých lidí nebo návod na práci s webem pomocí odečítače obrazovky či workshop výroby malé domácí sítě. „Každé téma si našlo své posluchače, takže jsme se trefili do vkusu jak začátečníkům, tak těm, kteří hledají speciality,“ pochvaluje si Pavlíček.

Čísla každoroční návštěvnosti potvrzují stabilní zájemce. Benefičního koncertu se zpravidla účastní kolem pěti set osob, Tmavomodrý den na Moravském náměstí navštíví až tisíc lidí. V příštím roce se uskuteční jubilejní 30. ročník festivalu, na oznámení změn a novinek přichystaných pro výroční oslavy je však ještě brzy – dle Peringerové začnou přípravy až po vyhodnocení letošního ročníku.

Klíčová slova: nevidomí, festival, Tmavomodrý svět

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.