03.04.2018 14:03


Další měsíc, další Snídaně na Moraváku, tentokrát s vajíčkovou pomazánkou

Autor: Tereza Čaladi | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Do zastavěné budovy Skautského institutu na Moravském náměstí již v sedm hodin ráno v první dubnové úterý vchází několik lidí na Snídani na Moraváku. Snídaně pořádají dobrovolníci ze Skautského institutu vždy první úterý v měsíci od sedmi do deseti hodin. Obvykle se dostaví okolo třiceti lidí. Není však nutné být skautem, akce pořádané Skautským institutem jsou otevřené pro všechny.

Snídaně na Moraváku

Brno- Káva, čaj, wafle, puding, muffiny a spousta dalšího jídla se rozprostírá po stolech čítárny ve Skautském institutu na Moravském náměstí. Všechno to jídlo tu je, neboť je první úterý v měsíci a Skautský institut v Brně v tento den vždy pořádá tak zvanou Snídani na Moraváku, je to neformální akce, která trvá od sedmi do desíti hodin ráno a na kterou může přijít kdokoliv, ne pouze skauti.

U největšího stolu v místnosti, který může být dlouhý tak dva metry, sedí zhruba osm lidí a nadšeně si mezi sebou povídají. Mezi nimi je i členka skautského institutu Klára Procházková, která vysvětluje, že se tu s touhle skupinou lidí schází na Snídaně na Moraváku pravidelně každý měsíc. U vedlejšího stolu sedí další dva návštěvníci. „Na Snídani jsem dnes podruhé. Myslím, že je skvělé, že se tu můžu scházet s kamarády, i když nejsem členem brněnského Skautského institutu. Líbí se mi, že si můžu popovídat s přáteli u dobrých waflí,“ tvrdí návštěvník Ondřej Macků.

Na Snídani na Moraváku se vystřídá během tří hodin konání akce okolo třiceti lidí, nicméně přesný počet není zaznamenaný. Podobnou akcí pořádanou Skautským institutem jsou i večeře na Moraváku konající se rovněž jednou měsíčně. Mimo to probíhají také formální akce jako workshopy a přednášky, které jsou zaměřeny na téma nejistota. Akce jsou určené zejména pro komunitu vysokoškoláků a mladých pracujících.  V pondělí 9. dubna bude v rámci tohoto programu prvně uskutečněn Open Mind, kam lidé mohou přijít diskutovat o svých myšlenkách.

Skautský institut funguje již dva roky a od samotného počátku pořádá Snídaně na Moraváku, které jsou řazeny do neformálních akcí sloužících k tvorbě komunity, která se tu schází. „Snídaněmi jsme se inspirovali u Skautského institutu v Praze. Byla to první neformální akce Skautského institutu, která v Brně vznikla,“ říká dobrovolnice Skautského institutu a obsluha dubnové Snídaně na Moraváku Katka Juráková.

Neformální akce pořádají obvykle tři lidé, ty formální okolo čtyř. Jedna z organizátorek Snídaně na Moraváku se jí sama přišla zúčastnit. „Snídaně pořádám již rok. Snídaně začíná v sedm hodin ráno a trvá zhruba do deseti. Před sedmou sem přijde obsluha aktuální snídaně udělat kafe a tak podobně. Potom se sem nanosí jídlo, lidé si mohou přinést své vlastní, nicméně nějaký základ jako wafle, tousty, sýry a něco napečeného tu vždy je. Dnes po Velikonocích máme i vajíčkovou pomazánku,“ říká organizátorka Snídaně na Moraváku Romana Millerová.

Útulné prostředí čítárny, kde probíhá Snídaně a která funguje v podstatě jako kavárna, je dostupné denně od tří do deseti hodin odpoledne a v časech konkrétních akcí. Obsluhují tu především brigádníci nazývaní čítárníci, kteří na sobě mají skautskou uniformu v podobě černé košile a červenočerného skautského šátku uvázaného okolo krku. Mimo ně tu jsou také dobrovolníci, těch má Skautský institut asi 30, ti se starají o celé zázemí Skautského institutu a občas také obsluhují v čítárně. Dům na Moravském náměstí, kde se Skautský institut nachází, byl otevřený v září 2017. Předchozí rok bylo zázemí Skautského institutu na Kounicově ulici v prostorách neziskové organizace NaZemi.

Klíčová slova: Snídaně, Moravák, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.