22.01.2013 21:33


Dál nic nebo dálnice? - rozhovor s dokumetaristou Ivo Bystřičanem

Autor: Jaroslava Šimáková | Kurz: Rádio Stisk | Kategorie: Online rozhovor

Talentovaný režisér a dokumentarista uvádí svůj právě dotočený film Hranice dálnice o posledních 14 km dálnice z Prahy do Berlína, které zůstávají 10 let nedostavěny. V předchozích dokumentech se zabýval těžebním průmyslem v Zambii (Doba měděná), lidmi bez přístřeší a silou přežít jako bezdomovec (Trvalé bydliště Praha), dramatikem Romanem Sikorou (Sikora) nebo zkoumal, jak je to s českým tabákovým průmyslem (Mých posledních 14 000 cigaret). Natočil toho ještě mnohem víc: www.ivobystrican.cz.

Přehrát audio

Audio

Hranice dálnice je film o nedokončené dálnici D8. Dokument se zabývá dočasnou ztrátou smyslu místa a portrétuje tuto absurdní situaci. Okolnosti vnímá i esteticky. Po třech letech natáčení říká, že "dálnice je krásná". Byl by rád, kdyby lidé pochopili, že chyba rozhodně není na straně ekologů, kteří se snaží bránit ekosystém Českého středohoří, ale v něčem úplně jiném.
----------------
Dokumentarista Ivo Bystřičan je současně režisér, scénárista, dramaturg i publicista. Narodil se 1980, vystudoval sociologii a sociální politiku - sociální práci na FSS MU v Brně a dokumentární tvorbu na FAMU. Jako režisér a scenárista pravidelně spolupracuje s Českou televizí.

Jeho autorské filmy byly promítány na festivalech po celém světě, mimo jiné v Číně, Brazílii, Izraeli, Španělsku, Kanadě, Německu, Uruguayi, Bosně a Hercegovině, Moldavsku a mnoha dalších.

V minulosti pracoval také jako filmový redaktor a komentátor, šéfredaktor časopisu Nový Prostor, videoreportér týdeníku Respekt, sociolog v neziskovém sektoru a analytik ve Výzkumném ústavu práce a sociálních věcí.
Ve svých filmech se věnuje dopadům ekonomického systému na člověka.
----------------
Zlá hodinka je rozhlasový pořad o nejen brněnské kultuře.
www.facebook.com/zlahodinka

Klíčová slova: autorský dokumet, ekologie, Jeřáb český, Děti země, Hranice dálnice, Je dálnice krásná?

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.