19.12.2016 23:46


Czech Ensemble Baroque připravil premiéru skladeb Františka Xavera Richtera

Autor: Pavlína Tomečková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

V brněnském Besedním domě ve středu večer zazní v dnešní době poprvé dvě skladby Františka Xavera Richtera, který pocházel z Moravy. Na koncertě zaharaje Vilém Veverka na barokní hodboj. Czech Ensemble Baroque u této příležitosti také pokřtí nové CD.

Czech Ensemble Baroque se věnuje hudbě 17. až 19. století. Foto: Pavlína Tomečková

Brno – Orchestr Czech Ensemble Baroque ve středu uvede premiéru dvou skladeb skladatele Františka Xavera Richtera. Kantáty Te Deum D dur a Exultate Deo budou v brněnském besedním domě uvedeny poprvé od doby skladatelova života. Ansámbl na události pokřtí také nové CD s názvem La Deposizione dalla croce di Jesu Christo, jak sdělila mluvčí souboru Petra Švandová.

Premiérový koncert bude součástí abonentního cyklu Bacha na Mozarta! Hudební dílo moravského rodáka Františka Xavera Richtera předvede na dobové nástroje Czech Ensemble Baroque pod vedením dirigenta Romana Válka. Richterovo dílo si vybrali mimo jiné proto, že je jeho osobnost spojena s Moravou. „Hledali jsme významného tvůrce, který by byl venku částečně známy, ale jehož dílo se tolik nehraje,“ vysvětlil Válek. Podle něj jsou skladby vybrané na koncert laděny vesele a hodí se k vánoční atmosféře.

V roli pěveckých sólistů se představí Markéta Böhmová, Pitr Olech, Jakub Kubín a Jiří Miroslav Procházka. Sólový part na barokní hoboj zahraje Vilém Veverka. „Na tento koncert jsem se připravoval v určitých periodách už od léta,“ sdělil Veverka, který se hrou na barokní hoboj snaží naplnit autenticitu barokní hudby.

Součástí koncertu bude i křest nového CD s nahrávkou velikonočního oratoria La deposizone della croce – Snímání z kříže, jehož premiéru soubor uvedl v březnu tohoto roku. „Dvojici kantát, které budou mít ve středu premiéru, má soubor v plánu nahrát v létě příštího roku,“ sdělila Švandová.

František Xaver Richter pocházel z Moravy a působil v 18. století. Působil v Mannheimu, později byl kapelníkem katedrály ve Štrasburku. Byl nejen skladatelem ale také zpěvákem a houslistou. Czech Ensemble Baroque se snaží dlouhodobě jeho dílo zviditelnit.

Klíčová slova: Czech Ensemble Baroque, František Xaver Richter, Bacha na Mozarta

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.